Svensk film i utlandet

Berlin

Här följer en sammanställning över den svenska filmens närvaro i Berlin sedan starten 1951.

Efter ett möte på initiativ av amerikanen Oscar Martay (American Film Officer) den 9 oktober 1950 planeras grundläggandet av en filmfestival i Berlin. Den första festivalen ägde rum 1951. Den första filmen som öppnar festivalen blir Alfred Hitchcocks Rebecca. Det stora priset kom att kallas för Guldbjörnen.

1951

Den 6 juni öppnar den första festivalen. Ingen svensk medverkan

1952

I tävlan Hon dansade en sommar av Arne Mattson

Pris

Guldbjörnen till Hon dansade en sommar

Det här året bestod juryn av publiken.

1953

Ingen svensk medverkan

1954

I tävlan Det stora äventyret av Arne Sucksdorff

Pris

Stora silvermedaljen till Det stora äventyret (Dokumentär)

Jury Det här året bestod juryn av publiken.

1955

Ingen svensk medverkan

1956

Ingen svensk medverkan

1957

I långfilmsjuryn satt Thorsten Eklann (manusförfattare, journalist)

1958

Dåvarande Borgmästare i Berlin, Willy Brandt inviger festivalen.

I tävlan Smultronstället av Ingmar Bergman

Pris

Guldbjörnen till Smultronstället

I juryn för internationell dokumentär och kortfilm satt Jan-Olof Olsson (författare)

1959

Ingen svensk medverkan

1960

I juryn för internationell dokumentär och kortfilm satt Lars Krantz (kortfilmsregissör)

1961

Ingen svensk medverkan

1962

I långfilmsjuryn satt filmkritikern Jurgen Schildt (filmkritiker)

1963

I tävlan Älskarinnan av Vilgot Sjöman  

Pris

Silverbjörnen för bästa aktris till Bibi Andersson för roll i Älskarinnan av Vilgot Sjöman

1964

Ingen svensk medverkan

1965

Ingen svensk medverkan

1966

I tävlan Jakten av Yngve Gamlin Maskulinum - femininum av Jean Luc Godard (fransksvensk samproduktion)  

Priser

Silver Bear Extraordinary Jury Prize till Lars Passgård för roll i Jakten Silver Bear for Best Actor Jean-Pierre Léaud för roll i Maskulinum - feminum

I den internationella juryn satt Lars Forsell tillsammans med bland andra Pier Paolo Pasolini

1967

Ingen svensk medverkan

1968

I tävlan Ole dole doff av Jan Troell

Pris

Guldbjörnen till Ole dole doff

Carl-Eric Nordberg (kritiker, författare) satt i den internationella långfilmsjuryn

1969

I tävlan Made in Sweden av Johan Bergenstråhle

Pris

Silverbjörnen till Made in Sweden

1970

Michael Verhoevens film O.K. utlöste en skandal detta år vilket fick samtliga jurymedlemmar att hoppa av festivalen i förtid, varför inga priser heller delades ut.

I den internationella juryn satt Gunnar Oldin (kritiker, skådespelare)

1971

Ingen svensk medverkan

1972

Ingen svensk medverkan

1973

Ingen svensk medverkan

1974

Första gången i festivalens historia deltar en sovjetisk film i det officiella programmet, Med dig och utan av Rodion Nakhapetov.

Ingen svensk medverkan

1975

Festivalen firar 25-års jubileum

Ingen svensk medverkan

1976

Ingen svensk medverkan

1977

Ingen svensk medverkan

1978

Ny sektion med barn och ungdomsfilm introduceras Kinderfilmfest+14 på initiativ av Wolf Donner

Ingen svensk medverkan

1979

I tävlan Kejsaren av Jösta Hagelbäck (kortfilm)

Pris

Silver Bear for an outstanding single achievement till fotograf Sten Holmberg för Kejsaren

1980

I den internationella juryn satt Ingrid Thulin (skådespelerska)

1981

Ingen svensk medverkan

1982

I tävlan Den enfaldige mördaren av Hans Alfredsson Om natten (kortfilm) av Lennart Gustavsson

Special screening Brusten himmel av Ingrid Thulin

Panorama Avskedet av Tuija-Maija Niskanen Sally och friheten av Gunnel Lindblom

Barnfilm 14+ Rasmus på luffen av Olle Hellbom

Pris

Silverbjörnen för bästa manliga huvudroll till Stellan Skarsgård i Den enfaldige mördaren

1983

Panorama Hemligheten av Rainer Hartleb, Staffan Lindqvist (kortfilm) Mamma av Suzanne Osten

Barnfilm 14+ Aja Baja Alfons Åberg av Per Ahlin Historien om Lilla och Stora Kanin av Johan Hagelbäck Kattresan av Jan Gissberg, Lars Emanuelsson

1984

I tävlan (Special Screening) Korpen flyger av Hrafn Gunnlaugsson (Island/Sverige)

Forum Naturens Hämnd av Stefan Jarl (dokumentär)

Barnfilm 14+ Mamman och den vilda bebin av Johan Hagelbäck I den internationella juryn satt Liv Ullmann (skådespelerska)

1985

I tävlan (Barnfilm 14+) Ronja Rövardotter av Tage Danielsson

Utom tävlan Forum Själen är större än Världen av Stefan Jarl (idrottsdokumentär)

Panorama Bakom Jalusin av Stig Björkman

Berget på månens baksida av Lennart Hjulström

Barnfilm +14 One Hundred Years av Max Andersson (kortfilm) Ur en kos dagbok av Brigitta Jansson (kortfilm)

Pris

Silver Bear for an outstanding artistic contribution Ronja Rövardotter

I den internationella juryn satt Max von Sydow (skådespelare)

1986

I tävlan Dagen bräcks av Stig Bergqvist (kortfilm)

Utom tävlan Karins ansikte av Ingmar Bergman (kortfilm)

Panorama Inughuit – Folket vid jordens navel av Staffan och Ylva Julén (dokumentär) Mitt liv som hund av Lasse Hallström Mötet med Flory av Christina Olofson (kortfilm) Skiss till filmen om mig själv av Staffan Lamm (kortfilm)

Barnfilm 14+ Pelle Svanslös i Amerikatt av Stig Lasseby, Jan Gissberg

1987

Berlinfestivalen genomsyras av öppnandet mellan Öst och Väst-blocket. Genom Mikhail Gorbatjovs Perestrojka och Glasnost präglas 1987 års Berlinale av nya politiska förändringar.     

Forum Hotet av Stefan Jarl (kortfilm)

Kinderfilmfest 14+ Jim och Piraterna blom av Hans Alfredson Konsten att överleva om man är en daggmask av Gun Jacobsson, Lotta Strömblad Lördag i North Carolina av Birgitta Jansson Råttis av Lennart Gustafsson

1988

I tävlan Ägget av Daniel Bergman (kortfilm)

Forum Sagolandet av Jan Troell (dokumentär)

Panorama Brev från Sverige av Jörn Donner (tv-film) De lyckliga ingenjörerna av Stefania Lopez-Svenstedt (dokumentär)

Kinderfilmfest 14+ Herr Bohm och sillen av Peter Cohen, Olof Landström Kalle Stropp och Grodan Boll av Jan Gissberg Mälarpirater av Allan Edwall

Retrospective Körkarlen av Victor Sjöström

I den internationella juryn satt Anna-Lena Wibom (producent)

1989

Berlinmuren faller.   Panorama Amors bilar av Ylva Floreman (dokumentär) Så går ett år - Tiden i Sjöbo av Ebbe Gilbe, Gunnar Källström, Kjell Tunegård (dokumentär)

Kinderfilmfest 14+ En hundsaga av Jaromir Wesely Kajsa Kavat av Daniel Bergman Lilla syster kanin av Eva Eriksson, Jan Gustafsson Tåg till himlen av Torgny Anderberg

Retrospective Med livet som insats av Alf Sjöberg

1990

Utom tävlan Resan till Melonia av Per Ahlin

Panorama Hjälten av Agneta Fagerström-Olsson

Kinderfilmfest 14+ Bulten av Lennart Gustavsson

Retrospective 491 av Vilgot Sjöman Här har du ditt liv av Jan Troell Smultronstället av Ingmar Bergman Två människor av Carl Th.Dreyer

1991

I tävlan God afton, herr Wallenberg av Kjell Grede

Forum Goda människor av Stefan Jarl Undergångens arkitektur av Peter Cohen (dokumentär)

Panorama Dumhet eller brott? av Maj Wechselmann (dramadokumentär)

Kinderfilmfest 14+ Bulten - Katter är egentligen ok… av Lennart Gustavsson

Catharina Stackelberg satt i juryn (regissör, manusförfattare)

1992

I tävlan Il Capitano Jan Troell (Finland/Sverige)

Panorama Ett rättfärdigt krig? eller ett folkmord i Gulfen av Maj Wechselmann (dokumentär)

Kinderfilmfest 14+ Den sista mammuten av Johan Hagelbäck Kalle Stropp och Grodan Boll på svindlande äventyr av Jan Gissberg Karlavagnen av Birger Larsen Vinga på villovägar av Gun I Jacobsen, Lotte Strömblad

Pris

Silverbjörnen för bästa regi till Jan Troell för Il Capitano

1993

Forum Wahrheit macht frei av Michael Schmidt (tv-film)

Panorama En liten film för mina systrar av Åsa Sjöström (kortfilm) Min store tjocke far av Kjell-Åke Andersson Svart Lucia av Rumle Hammerich Tala! Det är så mörkt av Suzanne Osten

Kinderfilmfest 14+ Dammsugaren av Gun Jacobson

I den internationella juryn satt producenten Katinka Faragó

1994

I tävlan Här är karusellen, Revolver av Stig Bergqvist, Martti Ekstrand, Jonas Odell, Lars Ohlson (kortfilm)

Panorama Alice i Plasmalandet av Jonas Odell, Magnus Carlsson (tv-film) Dansaren av Donya Feuer (dokumentär) Pojkdrömmar av Hrafn Gunnlaugsson The Jazz-Gallery av Magnus Carlsson (kortfilm)

Kinderfilmfest 14+ Binke kan inte flyga Lennart Gustavsson Hagelbäcks Matraster av Johan Hagelbäck

1995

I tävlan Do Nothin’ till You Hear from Me av P. Hindsefelt, J. Dahlbeck (kortfilm)

Forum Raja Sarajevo av Erik Gandini (kortfilm)

Kinderfilmfest 14+ Sixten av Catti Edfeldt

1996

I tävlan Den röda fläcken av Gösta Werner (kortfilm) Lust och fägring stor av Bo Widerberg

Forum Barnen från Jordbro av Rainer Hartleb (tv-dokumentär)

Kinderfilmfest 14+ Bulten rena banditerna av Lennart och Ylva-Li Gustafsson Jag och girafferna av Lennart och Ylva-Li Gustafsson

Priser

Silver Bear Special Jury Prize till Lust och fägring stor Blue Angel Award till Bo Widerberg för Lust och fägring stor

1997

I tävlan Senaste nytt av Per Carleson (kortfilm) Äventyrspizza av Eva Lindström (kortfilm)

Forum Jag är din krigare av Stefan Jarl

Kinderfilmfest 14+ Aprikoser av Lotta och Uzi Geffenblad (kortfilm) Kalle Blomkvist - Mästerdetektiven lever farligt av Göran Carmback Kan du vissla Johanna? Av Rumle Hammerich (kortfilm)

1998

Forum Bergmans röst av Gunnar Bergdahl (tv-film)

Kinderfilmfest 14+ Kalle Blomkvist och Rasmus av Göran Carmback Otto av Jonas Odell, Stig Bergqvist Sanning eller konsekvens av Cristina Olofson

1999

I tävlan En kväll på stan av Per Carleson (kortfilm)

Forum Joe Hill av Bo Widerberg Liv till varje pris av Stefan Jarl (dokumentär)

Panorama Fucking Åmål av Lukas Moodysson Tala med mig systrar! Maj Wechselmann (dokumentär)

Kinderfilmfest 14+ Flugsoppan av Lennart, Ylva-Li Gustafsson Stjärnsystrar av Tobias Falk

Pris

Ekumeniska juryns pris för bästa film i Panorama-sektionen till Tala med mig systrar!

2000

Kinderfilmfest 14+ Först var det mörkt av Gun Jacobson (kortfilm) Pettson & Findus – kattens och gubbens år av Albert Hanan Kaminski Sherdil av Gita Mallik Tsatsiki, morsan och polisen av Ella Lemhagen

2001

I tävlan Konsten att flagga av Ingrid Rudefors, Peter Östlund (kortfilm)

Forum Det nya landet av Geir Hansteen Jörgensen (tv-film)

Panorama Familjehemligheter av Kjell-Åke Andersson

2002

I tävlan Bror min av Jens Jonsson (kortfilm)

Forum Ljudmilas röst av Gunnar Bergdahl (dokumentär)

Kinderfilmfest 14+ Bulten söker en kompis av Lennart och Ylva-Li Gustavsson Glasskår av Lars Berg Göken Ulla av Johan Hagelbäck Klonkadonka! av Adam Marko-Nord Send mere Slik av Caecilia hollbek Trier (Danmark/Sverige)

Retrospective 491 av Vilgot Sjöman Kvarteret Korpen av Bo Widerberg Kärlek 65 av Bo Widerberg La Guerre est finie av Alain Resnais (Frankrike/Sverige) Persona av Ingmar Bergman Ronja Rövardotter av Tage Danielsson Sightseeing av Peter Nestler (kortfilm)

2003

Panorama Tystnadens röst av Gunnar Bergdahl (kortfilm)

Kinderfilmfest 14+ Ballongexpeditionen av Anna Bengtsson Jims Vinter Gun Jacobson (kortfilm) Släkt och vänner av Jonas Odell (kortfilm)

I den internationella juryn satt Thom Palmen (chef Umeå filmfestival)

2004

I tävlan Kvinnans plats av Ewa Cederstam (kortfilm) Om jag vänder mig om av Björn Runge Russeltribunalen av Staffan Lamm (kortfilm)

Panorama En del av mitt hjärta av Johan Brisinger (kortfilm) Holiday av Anna Duell (kortfilm)

Kinderfilmfest 14+ Capricciosa av Reza Bagher Sara och girafferna på tivoli av Lennart Gustavsson Tur och retur av Ella Lemhagen

Priser

Silver Bear for an outstanding artistic contribution till Om jag vänder mig om av Björn Runge Blue Angel Award till Om jag vänder mig om av Björn Runge

2005

Utom tävlan (Berlin Special) Så som i Himmelen av Kaj Pollak

Panorama Bikini av Lasse Persson (kortfilm)

Kinderfilmfest 14+ Falla vackert av Lena Hanno Clyne Fjorton suger av Filippa Freijd, Martin Jern, Henrik Norrthon, Emil Larsson Lilla grisen flyger av Alicja Jaworski Populärmusik från Vittula av Reza Bagher

Retrospective Offret av Andrej Tarkowskij (Sverige/Frankrike) Tystnaden av Ingmar Bergman

Selling Democracy The Living Stream av Arne Sucksdorff (dokumentär)

Pris

Honourable Mention till Bikini (kortfilm) av Lasse Persson

2006

I tävlan Aldrig som första gången! av Jonas Odell (kortfilm) Aldrig en absolution av Cameron B. Alyasin

Panorama Container av Lukas Moodysson

Kinderfilmfest Percy, Buffalo Bill & jag av Anders Gustafsson

Kinderfilmfest 14+ Fyra veckor i juni av Henry Meyer

Teddy Queer Film Fucking Åmål av Lukas Moodysson

Priser

Golden Bear (short film) till Aldrig som första gången! av Jonas Odell Kristallbjörnen för bästa långfilm Fyra veckor i juni av Henry Meyer

2007

Generation Kplus Förortsungar av Catti Edfeldt och Ylva Gustavsson När Elvis kom på besök av Andreas Tibblin (kortfilm) Pilgiftsgrodorna av Johan Hagelbäck (kortfilm) Ville och vilda kanin av Lennart Gustafsson och Ylva-Li Gustafsson (kortfilm)

Panorama När mörkret faller av Anders Nilsson

Pris

The Amnesty International Film Prize till När mörkret faller av Anders Nilsson.

2008

Berlinale Special – ej tävling  Himlens hjärta av Simon Staho

Generation – tävling   Myskväll av Amanda Adolfsson Min morbror tyckte mycket om gult av Mats Olof Olsson  Ciao bella av Mani Maserrat-Agah

Berlinale Shorts – tävling    Tommy av Tora Mårtens (dokumentär)

Forum – ej tävling    Leo av Josef Fares

Pris

Juryns specialpris i sektionen Generation Kplus till Min morbror tyckte mycket om gult

2009

Huvudtävlan Mammut av Lukas Moodysson
Generation 14plus I taket lyser stjärnorna av Lisa Siwe Slavar av David Aronowitsch och Hanna Heilborn (kortfilm) Prick och Fläck snöar in av Uzi Geffenblad och Lotta Geffenblad (kortfilm)
Generation Kplus Flickan av Fredrik Edfeldt Mamma Mu och Kråkan av Igor Vejštagin Örnjägarens son av René Bo Hansen
Forum Man tänker sitt av Fredrik Wenzel och Henrik Hellström H:r Landshövding av Måns Månsson
Berlinale Shorts Havet av Jöns Jönsson

2010

Generation 14plus Sebbe av Babak Najafi

Culinary cinema Bananas!* av Fredrik Gertten 

Retro Berlinale 60 år Fröken Julie av Alf Sjöberg 

Kortfilmer i tävling Tussilago av Jonas Odell   Händelse vid bank av Ruben Östlund Unplay av Joanna Rytel

Pris

Guldbjörnen för bästa kortfilm till Händelse vid bank av Ruben Östlund Best First Feature Award till Sebbe av Babak Najafi

2011

Berlinale Shorts Sju dagar i skogen av Peter Larsson Återfödelsen av Hugo Lilja

Culinary Cinema A World Without Food

ForumExpanded Blind av Annika Larsson

Generation 14plus Tord och Tord av Niki Lindroth von Bahr Apflickorna av Lisa Aschan

Generation Kplus Jag är rund av Mario Adamsons

Panorama Black Power Mixtape 1967-1975 av Göran Hugo Olsson

Pris

Special Mention i sektionen Generation 14plus till Apflickorna av Lisa Aschan  EFA Short Film Nomination Award till Återfödelsen av Hugo Lilja

2012

Berlinale Shorts Utsikter av Markus Harrling och Moa Geistrand

Forum Avalon av Axel Petersén

ForumExpanded O.G.B.I.P [Our Global Behaviour Is Psychopathic II] av Jennifer Rainsford och Virlani Hallberg Trollsländor med fåglar och orm av Wolfgang Lehmann

Generation 14plus Banga inte av Fanni Metelius Kronjuvelerna av Ella Lemhagen

Generation Kplus Bara lite av Alicia Björk Jaworski Hjältar av Carolina Hellsgård Isdraken av Martin Högdahl och Håkan Bjerking The Quiet One av Ina Holmqvist och Emelie Wallgren

Pris

Special Mention i sektionen Generation 14plus till Kronjuvelerna av Ella Lemhagen

2013

Berlinale Shorts  2011 12 30 av Leontine Arvidsson Ta av mig av Victor Lindgren Utan titel av Leontine Arvidsson Whaled Women av Ewa Einhorn och Jeuno Je Kim

Panorama Belleville Baby by Mia Engberg  TPB AFK: The Pirate Bay Away From Keyboard av Simon Klose 

Generation 14plus Djur jag dödade förra sommaren av Gustav Danielsson Äta lunch av Susanna Lenken Första gången av Anders Hazelius The Yearning Room av Minka Jakerson 

Generation Kplus Eskil och Trinidad av Stephan Apelgren Köttbullarna och mobbångrarna av Johan Hagelbäck

Priser

Teddy Award för bästa kortfilm till Ta av mig av Victor Lindgren Special Prize för bästa kortfilm i sektionen Generation 14plus till Första gången av Anders Hazelius 

2014

Berlinale Special Gala Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann av Felix Herngren
Panorama Om våld av Göran Hugo Olsson Generation 14plus Ömheten by Sofia Norlin Generation Kplus Resan till Fjäderkungens Rike av Esben Toft Jacobsen Emil & Ida i Lönneberga av Per Åhlin, Alicja Björk Jaworski, Lasse Persson Kalle Kran av Johan Hagelbäck Min vän Lage av Eva Lindström Out of This World av Viktor Nordenskiöld

Pris

Cinema Fairbindet-priset till Om våld av Göran Hugo Olsson

2015

Generation Special Screening Cirkeln av Levan Akin

Generation 14plus Flocken av Beata Gårdeler Leka färdigt av Nanna Huolman (kortfilm)

Generation Kplus Agnes av Anja Lind (kortfilm) Min lilla syster av Sanna Lenken

Panorama Dyke Hard av Bitte Andersson

Berlinale Shorts Shadowland av John Skoog

7 Sámi Stories - presented within the framework of the Berlinale special series: NATIVe – A Journey into Indigenous Cinema Burning Sun av Elle Márjá Eira The Afflicted Animal av Egil Pedersen Áile and Grandmother av Silja Somby Edith & Aljosja av Ann Holmgren Long Live Sápmi av Per Josef Idivuoma Oh Máigon Girl av Marja Bål Nango Sámi Bojá av Elle Sofe Henriksen 

Priser

Kristallbjörnen för bästa långfilm till Min lilla syster av Sanna Lenken. Kristallbjörnen för bästa långfilm till Flocken. Internationella juryns hedersomnämnande till Min lilla syster. Hedersomnämnande till Agnes av Anja Lind.

Skriv ut