Svensk film i utlandet

Cannes

Hela fyra svenska långfilmer har vunnit festivalvärldens finaste pris: Palme d'or. Vi har sammanställt en lista över den svenska filmens närvaro i Cannes sedan starten 1946.

Den första festivalen skulle ha ägt rum 1 - 20 september 1939, men avbröts på grund av andra världskriget. Den enda film som hann visas var "Ringaren i Notre Dame", regi av William Dieterle och med Charles Laughton i huvudrollen. Svenska kortfilmer av Ragnar Hyltén-Cavallius och Johan Wilhelm Sandström fanns med i programmet.

1946

Första ”riktiga” festivalen kom först efter kriget. Det stora priset kallades för Grand Prix och delades av hela elva filmer. Svenske Kjell Strömberg satt i juryn.

I tävlan Hets av Alf Sjöberg Blod och eld av Anders Henrikson  Trut! (kortfilm) av Arne Sucksdorff Skuggor över snön (kort dokumentär) av Arne Sucksdorff

Priser

Grand Prix till Hets, Grand Prix international du film documentaire till Skuggor över snön

1947

I tävlan Skepp till Indialand av Ingmar Bergman Två kvinnor av Arnold Sjöstrand

Pris

Omnämnande till Skepp till Indialand

1948

Ingen festival

1949

I tävlan Främmande hamn av Erik "Hampe" Faustman Mlle Toutouche (kortfilm) av Wilhelm Sörensen

1950

Ingen festival

1951

I tävlan Fröken Julie av Alf Sjöberg Ett hörn i norr (kortfilm) av Arne Sucksdorff

Pris

Grand Prix till Fröken Julie (delat med Vittorio De Sicas Miraklet i Milano)

1952

I tävlan Hon dansade en sommar av Arne Mattsson Indisk by (kortfilm) av Arne Sucksdorff

Priser

Prix de la partition musicale till Sven Sköld för Hon dansade en sommar Prix special du jury till Indisk by

1953

I tävlan Barabbas av Alf Sjöberg För min heta ungdoms skull av Arne Mattsson Döderhultarn (kortfilm) av Olle Hellbom Våren (kortfilm) av Gösta Werner

Pris

Prix du film d’art till Döderhultarn

1954

I tävlan Kärlekens bröd av Arne Mattsson Jaktflygare (kortfilm) av Helge Sahlin

Priser

Prix internationaux – Mention d’honneur till Arne Mattsson för Kärlekens bröd

1955

Festivalens stora pris döps om till Palme d’or

I tävlan Bronsålder (kortfilm) av Lars Krantz

1956

I tävlan Sommarnattens leende av Ingmar Bergman

Pris

Prix de l’humour poetique till Sommarnattens leende

1957

I tävlan Det sjunde inseglet av Ingmar Bergman

Pris

Prix special du jury till Det sjunde inseglet

1958

I tävlan En djungelsaga av Arne Sucksdorff Nära livet av Ingmar Bergman

Priser

Prix de la mise-en-scene till Ingmar Bergman för Nära livet Prix collectif d’Interpretation feminine till Bibi Andersson, Eva Dahlbeck, Barbro Hiort af Ornäs och Ingrid Thulin för Nära livet

1959

I tävlan Fröken April av Göran Gentele

1960

I tävlan Jungfrukällan av Ingmar Bergman

Pris

Hedersomnämnande till Jungfrukällan

1961

Filmkritikern Jurgen Schildt i kortfilmsjuryn

I tävlan Domaren av Alf Sjöberg Souvenirs from Sweden (kortfilm) av Henning Carlsen

1962

Ingen svensk medverkan

1963

Första året för sektionen Semaine de la critique (Kritikerveckan).

Semaine de la critique Barnvagnen av Bo Widerberg

1964

Festivalens stora pris återgick till att kallas Grand Prix.

Lorens Marmstedt i långfilmsjuryn som leddes av Fritz Lang

I tävlan Kvarteret Korpen av Bo Widerberg

1965

I tävlan Älskande par av Mai Zetterling Mitt hem är Copacabana av Arne Sucksdorff

1966

Bo Widerberg i kortfilmsjuryn 

Pris

Per Oscarsson belönades som bästa skådespelare för sin prestation i Henning Carlsens danska film "Svält".

I tävlan Ön av Alf Sjöberg

1967

I tävlan Elvira Madigan av Bo Widerberg Den Röda Kapan av Gabriel Axel

Pris

Prix d’interpretation feminine till Pia Degermark för Elvira Madigan

Mention spéciale de la Commission Suérieure Technique till Den Röda Kapan

1968

Jan Nordlander i långfilmsjuryn

Festivalen avbröts på den tionde dagen 19 maj på grund av studentrevolten i Paris. Som ett resultat av denna skapas också sektionen Quinzaine des réalisateurs (Director's Fortnight) som presenterade sitt första program under festivalen 1969.

Jag älskar, du älskar av Stig Björkman var inbjuden av Cannes filmfestival och visades där dagen innan festivalen under dramatiska stängdes ned.

1969

I tävlan Ådalen 31 av Bo Widerberg

Quinzaine des realisateurs Duett för kannibaler av Susan Sontag

Pris

Prix Special du Jury till Ådalen 31

1970

I tävlan Harry Munter av Kjell Grede

Semaine de la critique Misshandlingen av Lars Lennart Forsberg

Quinzaine des réalisateurs Jänken av Lars Forsberg Som natt och dag av Jonas Cornell

1971

I tävlan Joe Hill av Bo Widerberg

Quinzaine des réalisateurs Brother Carl av Susan Sontag

Pris

Prix du jury till Joe Hill

1972

Bibi Andersson i långfilmsjuryn, ledd av Joseph Losey

1973

Ingrid Bergman ordförande för juryn

I tävlan Viskningar och rop av Ingmar Bergman

1974

Kenne Fant i juryn

1975

Huvudpriset ändras tillbaka till Palme d’Or.

Hors compétition (utom tävlan) Trollflöjten av Ingmar Bergman

1976

I tävlan Ansikte mot ansikte av Ingmar Bergman

Les yeux fertiles (utom tävlan) Edward Munch av Peter Watkins

Quinzaine des réalisateurs Giliap av Roy Andersson Vi har många namn (kortfilm) av Mai Zetterling

1977

I tävlan Bang! av Jan Troell

Les yeux fertiles Paradistorg av Gunnel Lindblom

Quinzaine des réalisateurs Långt borta och nära av Marianne Ahrne

1978

Sidosektionen Un Certain Regard arrangeras för första gången.

Semaine de la critique och Quinzaine des réalisateurs En och en av Ingrid Thulin, Sven Nykvist och Erland Josephson

1979

I tävlan Victoria av Bo Widerberg

1980

Un Certain Regard Kristoffers hus av Lars Lennart Forsberg

1981

I tävlan Montenegro eller Pärlor och svin av Dušan Makavejev

1982

Semaine de la critique Målaren av Göran du Rées och Christina Olofson

1983

Ingen svensk medverkan

1984

Hors compétition (utom tävlan) Efter repetitionen av Ingmar Bergman Ett rum (kortfilm) av Mats Olof Olsson

Semaine de la critique Smärtgränsen av Agneta Elers-Jarleman

Quinzaine des réalisateurs Sista leken av Jon Lindström

1985

Ingen svensk medverkan

1986

I tävlan Offret (Sverige, Frankrike) av Andrej Tarkovskij

Priser

Prix special du jury till Offret Prix de la meilleure contribution artistique till Sven Nykvist för Offret

1987

Un Certain Regard Ormens väg på Hälleberget av Bo Widerberg

1988

I tävlan Pelle Erövraren av Bille August Alfred Jarry - superfreak (kortfilm) av Gisela Ekholm

Semaine de la critique Artisten (kortfilm) av Jonas Grimås

Pris

Palme d’Or till Pelle Erövraren

1989

I tävlan Kvinnorna på taket av Carl-Gustaf Nykvist

1990

Sven Nykvist i juryn

Det arrangerades en Hommage à Greta Garbo där Clarence Browns "Anna Karenina" visades.

Quinzaine des réalisateurs Skyddsängeln av Suzanne Osten

1991

Semaine de la critique Förr i världen (kortfilm) av Kristian Petri

Filmkritikern Jan Aghed i juryn för Camera D'Or

1992

I tävlan Den goda viljan av Bille August

Un Certain Regard Oxen av Sven Nykvist

Regards sur le cinema Nordique (fokus på nordisk film) Änglagård av Colin Nutley

Semaine de la critique Sprickan av Kristian Petri

Priser

Palme d’Or till Den goda viljan Prix d’interpretation feminine till Pernilla August för Den goda viljan

1993

Ingen svensk medverkan

1994

Ingen svensk medverkan

1995

Quinzaine des réalisateurs Sommaren av Kristian Petri

1996

Semaine de la critique Bakom mahognybordet (kortfilm) av Johannes Stjärne Nilsson

Jan Aghed i Un Certain Regard-juryn

Filmkritikern Mikaela Kindblom i filmkritikernas FIPRESCI-jury

1997

Un Certain Regard Enskilda samtal av Liv Ullmann

1998

Lena Olin i juryn som leddes av Martin Scorsese

Un Certain Regard Larmar och gör sig till av Ingmar Bergman

Pris

Ingmar Bergman tilldelades "Guldpalmernas Guldpalm" av en jury bestående av alla då levande tidigare pristagarregissörer av Palme d'Or.

1999

Un Certain Regard If I Give You My Humbleness, Don’t Take Away My Pride (kortfilm) av Karin Westerlund

2000

Filmkritikern Jannike Åhlund i filmkritikernas FIPRESCI-jury

I tävlan Sånger från andra våningen av Roy Andersson Trolösa av Liv Ullmann

Semaine de la critique To Be Continued (kortfilm) av Linus Tunström

Quinzaine des réalisateurs "Malou möter Ingmar Bergman och Erland Josephson" (intervjuprogram från TV4)

Pris

Prix du jury till Sånger från andra våningen

2001

I tävlan Music For One Apartment and Six Drummers (kortfilm) av Johannes Stjärne Nilsson och Ola Simonsson

Cinéfondation Reparation (kortfilm) av Jens Jonsson

Pris

Deuxième Prix de la Cinéfondation till Reparation

2002

Monika Tunbäck-Hanson från Göteborgsposten i filmkritikernas FIPRESCI-jury

Cinéfondation K-G i nöd och lust (kortfilm) av Jens Jonsson

Semaine de la critique Malcolm (kortfilm) av Baker Karim Möte med ondskan (kortfilm) av Reza Parsa

Quinzaine des réalisateurs Ingmar Bergman; Intermezzo av Gunnar Bergdahl

Priser

Deuxième Prix de la Cinéfondation (Ex-aequo) till K-G i nöd och lust Prix de la (toute) jeune critique till Möte med ondskan

2003

Jannike Åhlund i Un Certain Regard-juryn

I tävlan Novembersnö (kortfilm) av Karolina Jonsson

Semaine de la critique Måste (kortfilm) av Erik Rosenlund The Apple Tree (kortfilm) av Anja Birgmann, Kristoffer Karlsson-Rus, Alexander Karim, Baker Karim (utom tävlan) Göken Ulla (kortfilm) av Johan Hagelbäck (utom tävlan)

Quinzaine des réalisateurs Do You Have the Shine? (kortfilm) av Johan Thurfjell

2004

Ingen svensk medverkan

2005

Jannike Åhlund i FIPRESCI-juryn

Semaine de la critique Parasiten (novellfilm) av Lisa Munthe

Cannes Classics "Ingmar Bergman Complete" (dokumentär) av Marie Nyreröd

2006

Semaine de la critique Kvinna vid grammofon (kortfilm) av Ola Simonsson och Johannes Stjärne Nilsson

2007

I tävlan Spegelbarn (kortfilm) av Erik Rosenlund

Un Certain Regard Du levande av Roy Andersson

Semaine de la critique Situation Frank (kortfilm) av Patrik Eklund

2008

Un Certain Regard De ofrivilliga av Ruben Östlund

Semaine de la critique Les grandes personnes av Anna Novion Lily (kortfilm) av Marianne Griolet

Quinzaine des réalisateurs Sagan om den lille Dockpojken (kortfilm) av Johannes Nyholm

2009

Marit Kapla i Un Certain Regard-juryn

Cannes Classics Bilder från lekstugan av Stig Björkman 

Quinzaine des réalisateurs Eastern plays av Kamen Kalev   Drömmar från skogen (kortfilm) av Johannes Nyholm

Semaine de la critique Slitage (kortfilm) av Patrik Eklund

Pris

Kritikerveckans stora pris/Grand Prix Canal+ till Slitage

2010

I tävlan Micky badar (kortfilm) av Frida Kempff och Camilla Skagerström

Semaine de la critique Sound of Noise av Ola Simonsson och Johannes Stjärne Nilsson

Quinzaine des réalisateurs Ett tyst barn (kortfilm) av Jesper Klevenås

Cannes Classics …men filmen är min älskarinna av Stig Björkman

Helena Lindblad i Un Certain Regard-juryn Martin Andersson i FIPRESCI-juryn

Priser

Prix du jury till Micky badar  Ungdomsjuryns pris och Rails d’Or till Sound of Noise

2011

Cannes Junior Sebbe av Babak Najafi

Quinzaine des réalisateurs  Killing the Chickens to Scare the Monkeys (kortfilm) av Jens Assur Las Palmas (kortfilm) av Johannes Nyholm Play av Ruben Östlund

Pris

Coup de Coeur till Ruben Östlund för Play

2012

Semaine de la critique Middag med familjen (kortfilm) av Ştefan Constantinescu De bortklippta (kortfilm) av Roberto Duarte

2013

Semaine de la critique/Kritikerveckan Pleasure av Ninja Thyberg

Johannes Palmroos i juryn för La Semaine de la Critique/Kritikerveckan

Pris

Kritikerveckans pris Canal+ Award till Pleasure 

2014

Un Certain Regard Turist (Force Majeure) av Ruben Östlund White God (Ungern, Tyskland, Sverige) av Kornél Mundruczós

Maria Bonnevie (Sverige/Norge) i Un certain regard-juryn

Producer on the Move Petter Lindblad

Priser Un Certain Regard  Prix du jury till Turist (Force Majeure) av Ruben Östlund  Prix Un Certain Regard (huvudpriset i denna sektion) till White God (Ungern, Tyskland, Sverige) av Kornél Mundruczós

2015 

Quinzaine des Réalisateurs/Directors’ Fortnight Efterskalv av Magnus von Horn Kung Fury av David Sandberg

Semaine de la critique/Kritikerveckan Pojkarna (kortfilm) av Isabella Carbonell

Cannes Classic Jag är Ingrid av Stig Björkman

Producer on the Move Annika Rogell

Ecrans Juniors Min lilla syster av Sanna Lenken

Cinéma de la Plage Joe Hill av Bo Widerberg

Hundra år sedan Ingrid Bergmans födelse hyllas i Cannes med filmstjärnan på festivalaffischen.

Patrik Andersson och Andreas Söderström gör en ”svenskfiering” av filmfestivaltemat Le carnaval des animaux som ackompanjerar festivalaffischen.

Priser

Hedersomnämnande till Jag är Ingrid, L'Oeil d'Or.

2016

I tävlan Fight on a Swedish Beach!! (Kortfilm) av Simon Vahlne Madre (kortfilm), Madre av Simón Mesa Soto

Cannes Écrans Juniors Pojkarna av Alexandra-Therese Keining

Producer on them move Frida Bargo

Ruben Östlund i Un Certain Regard-juryn

2017

I tävlan The Square av Ruben Östlund Push It (kortfilm) av Julia Thelin

Un certain regard Beauty and the Dogs (Tunisien, Sverige, Frankrike) av Kaother Ben Hania

Quanzaine des Réalisateurs/Directors' Fortnight Min Börda (Kortfilm) av Niki Lindroth von Bahr A Ciambra (Italien, Sverige, USA) av Jonas Carpignano

Priser

Guldpalm till The Square

Europa Cinemas Label Award till A Ciambra.

Vulcain Prize for Artist-Technician till produktionsdesigner Josefin Åsberg för ”remarkable artistic contribution to match the inventiveness of the film The Square.”

Skriv ut