Svensk film i utlandet

Oscar

Sammanlagt 16 svenska filmer har blivit nominerade till en Oscar (Academy Awards) för Bästa icke-engelskspråkiga film (Best Foreign Language Film). Fyra har vunnit. Här kan du se vilka de är, men också vilka filmer som sedan 1957 varit svenska bidrag till denna priskategori samt vilka svenskar och svenska filmer som har vunnit eller blivit nominerade till andra Oscars.

Byt sida

Bästa icke-engelskspråkiga film

Vinnare

1988 Pelle Erövraren svensk/dansk film av Bille August  (Best  Foreign Language Film)
1983 Fanny och Alexander av Ingmar Bergman (Best  Foreign Language Film)
1961 Såsom i en spegel av Ingmar Bergman (Best  Foreign Language Film)
1960 Jungfrukällan av Ingmar Bergman(Best  Foreign Language Film)

Nominerade

2016 En man som heter Ove av Hannes Holm (Best  Foreign Language Film)
2004 Så som i himmelen av Kay Pollak (Best  Foreign Language Film)
2003 Ondskan av Mikael Håfström (Best  Foreign Language Film)
1999 Under solen av Colin Nutley (Best  Foreign Language Film)
1995 Lust och fägring stor svensk/dansk film av Bo Widerberg (Best  Foreign Language Film)
1991 Oxen av Sven Nykvist (Best  Foreign Language Film)
1982 Ingenjör Andrées luftfärd av Jan Troell (Best  Foreign Language Film)
1972 Nybyggarna av Jan Troell (Best  Foreign Language Film)
1971 Utvandrarna av Jan Troell (Best  Foreign Language Film)
1969 Ådalen 31 av Bo Widerberg (Best  Foreign Language Film)
1965 Käre John av Lars-Magnus Lindgren (Best  Foreign Language Film)
1964 Kvarteret Korpen av Bo Widerberg (Best  Foreign Language Film)

Svenska bidrag till kategorin Bästa icke-engelskspråkiga film

2016 En man som heter Ove av Hannes Holm
2015 En duva satt på en gren och funderade på tillvaron av Roy Andersson
2014 Turist av Ruben Östlund
2013 Äta sova dö av Gabriela Pichler 
2012 Hypnotisören av Lasse Hallström
2011 Svinalängorna av Pernilla August
2010 I rymden finns inga känslor av Andreas Öhman
2009 De ofrivilliga av Ruben Östlund
2008 Maria Larssons eviga ögonblick av Jan Troell 
2007 Du levande av Roy Andersson
2006 Farväl Falkenberg av Jesper Ganslandt
2005 Zozo av Josef Fares
2004 Så som i himmelen av Kay Pollak
2003 Ondskan av Mikael Håfström
2002 Lilja 4-ever av Lukas Moodysson
2001 Jalla! Jalla! av Josef Fares
2000 Sånger från andra våningen av Roy Andersson
1999 Under solen av Colin Nutley
1998 Fucking Åmål av Lukas Moodysson
1997 Tic tac av Daniel Alfredson
1996 Jerusalem av Bille August
1995 Lust och fägring stor av Bo Widerberg
1994 Sista dansen av Colin Nutley
1993 Kådisbellan av Åke Sandgren
1992 Oxen av Sven Nykvist
1991 Godafton, Herr Wallenberg av Kjell Grede
1990 Kvinnorna på taket av Carl-Gustaf Nykvist
1988 Hipp Hipp Hurra! av Kjell Grede
1987 Offret av Andrej Tarkovskij
1986 Ronja Rövardotter av Tage Danielsson
1985 Åke och hans värld av Allan Edwall
1984 Fanny och Alexander av Ingmar Bergman
1983 Ingenjör Andrées luftfärd av Jan Troell
1982 Barnens ö av Kay Pollak
1981 Herr Puntila och hans dräng Matti av Ralf Långbacka
1980 Ett anständigt liv av Stefan Jarl
1978 Mannen på taket av Bo Widerberg
1977 Mina drömmars stad av Ingvar Skogsberg
1973 Nybyggarna av Jan Torell
1972 Utvandrarna av Jan Troell
1971 En kärlekshistoria av Roy Andersson
1970 Ådalen 1931 av Bo Widerberg
1969 Skammen av Ingmar Bergman
1968 Här har du ditt liv av Jan Troell
1967 Persona av Ingmar Bergman
1966 Käre John av Lars-Magnus Lindgren
1965 Kvarteret Korpen av Bo Widerberg
1964 Tystnaden av Ingmar Bergman
1963 Älskarinnan av Vilgot Sjöman
1962 Såsom i en spegel av Ingmar Bergman
1960 Jungfrukällan av Ingmar Bergman
1959 Ansiktet av Ingmar Bergman
1958 Det sjunde inseglet av Ingmar Bergman
1957 Ratataa av Hasse Ekman

Det svenska bidraget till kategorin Bästa icke-engelskspråkiga film utses av den svenska Oscarskommitén.

Bästa film

Nominerade

1973 Viskningar och rop/Cries and Whispers av Ingmar Bergman (Best Picture)
1972 Utvandrarna/The Emigrants av Jan Troell (Best Picture)

Bästa dokumentär

Vinnare

2012 Searching for Sugar Man av Malik Bendjelloul (Best Documentary)

Nominerade

1971 Ra/The RA Expeditions av Lennart Ehrenborg (Best Documentary, Feature; delat med Thor Heyerdahl)
1951 vann dessutom norsk-svenska filmen Kon-Tiki Oscar för bästa dokumentär. Filmen tävlade för Norge, men den var producerad av svenske Olle Nordemar som också står med som mottagare på statyetten.

Bästa kortfilm

Vinnare

1948 Människor i stad/Symphony of a City av Arne Sucksdorff (Short Subject, One-reel)

Nominerade

2009 Istället för abrakadabra/Instead of Abracadabra av Patrik Eklund (Best Short Film, Live Action)
1999 Stora & små Mirakel/Major and Minor Miracles av Marcus Olsson (Best Short Film, Live Action)
1998 Victor/Victor av Simon Sandquist (Best Short Film, Live Action)

Bästa regi

Nominerade

1999 Lasse Hallström för Ciderhusreglerna/The Cider House Rules (Best Directing)
1987 Lasse Hallström för Mitt liv som hund/My Life as a Dog (Best Directing)
1983 Ingmar Bergman för Fanny och Alexander/Fanny & Alexander (Best Directing)
1976 Ingmar Bergman för Ansikte mot ansikte/Face to Face (Best Directing)
1973 Ingmar Bergman för Viskningar och rop/Cries and Whispers (Best Directing)
1972 Jan Troell för Utvandrarna/The Emigrants (Best Directing)

Bästa manus

Nominerade

1987 Lasse Hallström, Reidar Jönsson, Brasse Brännström, Per Berglund för Mitt liv som hund/My Life as a Dog (Best Writing, Screenplay Based on Material from Another Medium)
1983 Ingmar Bergman för Fanny och Alexander/Fanny & Alexander (Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen)
1978 Ingmar Bergman för Höstsonaten/Autumn Sonata (Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen)
1973 Ingmar Bergman för Viskningar och rop/Cries and Whispers (Best Writing, Story and Screenplay--based on factual material or material not previously published or produced)
1972 Jan Troell och Bengt Forslund för Utvandrarna/The Emigrants (Best Writing, Screenplay Based on Material from Another Medium)
1962 Ingmar Bergman för Såsom i en spegel/Through a Glass Darkly (Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen)
1959 Ingmar Bergman för Smultronstället/Wild Strawberries (Best Writing, Story and Screenplay Written Directly for the Screen)

Bästa foto

Vinnare

2017 Linus Sandgren för La La Land (Best Cinematography)
1983 Sven Nykvist för Fanny och Alexander/Fanny & Alexander (Best Cinematography)
1973 Sven Nykvist för Viskningar och rop/Cries and Whispers (Best Cinematography)

Nominerad

1988 Sven Nykvist för Varats olidliga lätthet/The Unbearable Lightness of Being (Best Cinematography)

Bästa kvinnliga huvudroll

Vinnare

1956 Ingrid Bergman för Anastasia/Anastasia (Best Actress) 
1944 Ingrid Bergman för Gasljus/Gaslight (Best Actress)

Nominerade

1978 Ingrid Bergman för Höstsonaten/Autumn Sonata (Best Actress in a Leading Role)
1975 Ann-Margret för Tommy (Best Actress)
1948 Ingrid Bergman för  Jeanne d'arc/ Joan of Arc (Best Actress)
1945 Ingrid Bergman för Klockorna i S:t Mary/ The Bells of St. Mary's (Best Actress)
1943 Ingrid Bergman för Klockan klämtar för dig/ For Whom the Bell Tolls (Best Actress)
1939 Greta Garbo för Ninotchka (Best Actress)
1937 Greta Garbo för Kameliadamen/Camille (Best Actress)
1930 Greta Garbo för Anna Christie/Anna Christie och Romantik/Romance (Best Actress)

Bästa manliga huvudroll

Nominerad

1988 Max von Sydow för Pelle erövraren/Pelle the Conqueror (Best Actor in a Leading Role)

Bästa kvinnliga biroll

Vinnare

2015 Alicia Vikander för The Danish Girl
1974 Ingrid Bergman för Mordet på Orientexpressen/Murder on the Orient Express (Best Actress in a Supporting Role)

Nominerade

1989 Lena Olin för Fiender, en berättelse om kärlek/Enemies
1971 Ann-Margret för Köttets lust/Carnal Knowledge (Best Actress in a Supporting Role)

Bästa manliga biroll

Nominerad

2011 Max von Sydow för Extremt högt och otroligt nära/Extremely Loud & Incredibly Close (Best Actor in a Supporting Role)

Bästa originallåt

Nominerad

2017 Can’t Stop the Feeling! från filmen Trolls, av Max Martin och Shellback (Best Music Original Song)

Bästa smink och hår
Nominerade

2017 Love Larson och Eva von Bahr för En man som heter Ove  (Best makeup and hairstyling)
2016 Love Larson och Eva von Bahr för Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann (Best makeup and hairstyling)

Bästa ljud

Vinnare

2013 Per Hallberg för Skyfall och Paul N.J. Ottosson för Zero Dark Thirty (Best Achievement in Sound Editing)
2009 Paul N.J. Ottosson för The Hurt Locker (Best Achievement in Sound Editing)
2009 Paul N.J. Ottosson för The Hurt Locker (Best Achievement in Sound Mixing; delat med Ray Beckett)
2007 Per Hallberg för The Bourne Ultimatum (Best Achievement in Sound Editing; delat med Karen M. Baker)

Nominerade

2011 Bo Persson för The Girl with the Dragon Tattoo (Best Achievement in Sound Mixing; delat med David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce)
2004 Paul N.J. Ottosson för Spider-Man 2 (Best Achievement in Sound Editing)

Bästa ljudeffekter

Vinnare

1995 Per Hallberg för Braveheart (Best Achievement in Sound Effect Editing; delat med Lon Bender)

Nominerad

1997 Per Hallberg för Face/Off (Best Achievement in Sound Effect Editing; delat med Mark Stoeckinger)

Bästa scenografi

Vinnare

1983 Anna Asp för Fanny och Alexander/Fanny & Alexander (Best Art Direction)

Bästa kostym

Vinnare

1983 Marika Vos för Fanny och Alexander/Fanny & Alexander (Best Costume Design)
1975 Ulla-Britt Söderlund för Barry Lyndon (Best Costume Design; delat med Milena Canonero)

Nominerade

1975 Henny Noremark och Karin Erskine för Trollflöjten/The Magic Flute (Best Costume Design)
1973 Marika Vos för Viskningar och rop/Cries and Whispers (Best Costume Design) 
1960 Marika Vos för Jungfrukällan/The Virgin Spring (Best Costume Design, Black-and-White) 

Hedersutmärkelser

2014 Magnus Wrenninge (Technical Achievement Award; for leading the design and development of Field3D - storing and accessing voxel data efficiently, allowing interchange between previously incompatible modeling, simulation and rendering software.)
2001 Rune Ericson (Award of Commendation; For his ground-breaking efforts on and dedication to the development of the Kodak Super 16mm film format for motion pictures.)
1954 Greta Garbo (Life Time Achievement; For her unforgettable screen performances.)

The Irving G. Thalberg Memorial Award

1970 Ingmar Bergman

Student Academy Awards

2011 Karzan Kader för Bekas (kortfilmen) (Silver Medal; delat med Glenn Lund)
2009 Per Hanefjord för Elkland (Honorary Foreign Film Award)
1996 Reza Parsa för Gränsen (Honorary Foreign Film Award)

Denna sammanställning gör ej anspråk på att vara komplett. Vänligen hör av dig till Svensk Filmdatabas om du önskar att lägga till eller korrigera informationen. 

Skriv ut