Svensk film i utlandet

Venedig

Här följer en sammanställning över den svenska filmens närvaro i Venedig sedan starten 1932.

1932

Den första filmfestivalen i Venedig ägde rum som en del av den 18:e Venedigbiennalen. Då var det inte någon officiell tävlig eller ej heller nominerade filmer, utan klassiker visades och publiken fick rösta i diverse kategorier och priser delades ut. Det största priset var Mussolinipokalen och man utsåg vinnare för bästa italienska film och bästa utländska film.

Ingen svensk medverkan.

1934

Detta år var det för första gången en riktig tävling där publiken, experter och styrelsemedlemmar för filmskolor agerade jury.

I tävlan En stilla flirt av Gustaf Molander

Pris

Honorary Diploma till Gustaf Molander för En stilla flirt

1935

Beslutades att filmfestivalen skulle bli ett årligt evenemang, till skillnad från de andra delarna i biennalen. Skådespelarpriset bytte namnet till Coppa Volpi.

I tävlan Havet lockar av Per G. Holmgren Nordens Venedig av Arne Bornebusch Sång under segel (kortfilm) regissör okänd Swedenhielms av Gustaf Molander

1936

Detta var det första året man använde sig av en nomineringsjury.

Ingen svensk medverkan

1937

Palazzo del Cinema står klart och är festivalens egen byggnad.

Ingen svensk medverkan

1938

I tävlan En kvinnas ansikte av Gustaf Molander Julotta (kortfilm) av Gösta Roosling Med kanot till Lapplands fjäll (kortfilm) av Styrbjörn Tamelander Skatten i skogen (kortfilm) av Gunnar Skoglund

Pris

Special Recommendation till En kvinnas ansikte

Olof Andersson (VD för SF) var den förste svensk som satt i juryn.

1939

I tävlan Gläd dig i din ungdom av Per Lindberg Man och kvinna av Paul Fejos och Gunnar Skoglund Valfångare av Anders Henrikson och Tancred Ibsen

Pris

Biennalpokalen till Man och kvinna

1940

Många länder avstod att delta detta år på grund av Andra världskriget.

I tävlan Kadettkamrater av Weyler Hildebrand Stål av Per Lindberg

1941

I tävlan En dag med kungen (kortfilm) av Lennart Bernadotte och Bengt Janzon Ett brott av Anders Henriksson Karl för sin hatt av Schamyl Bauman Swing it, magistern! av Schamyl Bauman

Olof Andersson sitter i juryn igen.

1942

I tävlan Snapphanar av Åke Ohberg Gula kliniken av Ivar Johansson Jacobs stege av Gustaf Molander Kvinna ombord av Gunnar Skoglund Svenska flaggans dag (kortfilm, dokumentär) av Knut Martin

Pris

Biennalmedaljen till Snapphanar Volpipokalen till svenskan Kristina Söderbaum för hennes roll i tyska filmen Die Goldene stadt.

Olof Andersson sitter i juryn även detta år.

1943

Ingen festival

1944

Ingen festival

1945

Ingen festival

1946

En mindre festival hölls utan kända tävlande.

1947

Detta år slog man på stort och hade en rekordpublik på 90 000 personer. Namnet ändrades på det främsta priset till The International Grand Prix of Venice.

Gunnar Hedes saga av Mauritz Stiller visas i ett retrospektiv.

I tävlan Hets av Alf Sjöberg Iris och löjtnantshjärta av Alf Sjöberg Kvinna utan ansikte av Gustaf Molander Pengar - en tragikomisk saga av Nils Poppe

Pris

Premio della Biennale till Mai Zetterling för sin roll i  Iris och löjtnantshjärta Premio della Biennale till Pengar - en tragikomisk saga

1948

I tävlan Musik i mörker av Ingmar Bergman Tåget (kortfilm, dokumentär) av Gösta Werner

Pris

Premio internazionale per il cortometraggio till Tåget

1949

Priset för bästa film ändrades till S:t Marcus Lion.

I tävlan Eva av Gustaf Molander

Festival Internazionale Film per Ragazzi Tant Grön, Tant Brun och Tant Gredelin av Rune Lindström

Pris

Primo premio per il miglior film till Tant Grön, Tant Brun och Tant Gredelin

1950

Greta Garbo-retospektiv där bland annat Gösta Berlings saga visas.

I tävlan Bara en mor av Alf Sjöberg Stanna en stund! (kortfilm, dokumentär) av Alex. Jute Strandhugg (kortfilm) av Arne Sucksdorff

Pris

Bästa foto till Martin Bodin för Bara en mor Primo premio per i documentari su problemi e realizzazioni sociali till Stanna en stund!

1951

Ingen svensk medverkan

1952

I tävlan Elddonet av Helge Hagerman Sommarlek av Ingmar Bergman Vincent van Gogh (kortfilm) av Hans Eklund Vinden och floden (dokumentär) av Arne Sucksdorff

Pris Primo premio per i documentari di genere vario till Vinden och floden Volpipokalen till Ingrid Bergman för hennes roll i italienska filmen Europa '51

1953

Första året Silverlejonet delas ut.

I tävlan Kvinnors väntan av Ingmar Bergman

1954

Detta år ändrar man åter namnet på det största priset för bästa film, nu till Guldlejonet. Bengt Idestam-Almquist (manusförfattare) sitter i juryn.

I tävlan Som i drömmar av Carl Gyllenberg En lektion i kärlek av Ingmar Bergman (utom tävlan)

1955

Sommarnattens leende av Ingmar Bergman (utom tävlan)

1956

Det sjunde inseglet av Ingmar Bergman (utom tävlan)

1957

Ingen svensk medverkan

1958

I tävlan Nattens ljus av Lars-Eric Kjellgren Batavernas trohetsed (kortfilm, dokumentär) av Carl Nordenfalk och Carlo Derkert

Sektionen Informativa Nära livet av Ingmar Bergman Smultronstället av Ingmar Bergman

Pris

Hedersdiplom till Batavernas trohetsed Italienska filmkritikerpriset för Smultronstället

1959

Retrospektiv Venezia 1932-1939 där Gläd dig i din ungdom av Per Lindbergoch Swedenhielms av Gustaf Molander visades.

I tävlan Ansiktet av Ingmar Bergman

Jungfrukällan av Ingmar Bergman (utom tävlan)

Pris

Juryns specialpris till Ansiktet av Ingmar Bergman

1960

Djävulens öga av Ingmar Bergman (utom tävlan)

1961

I tävlan Oceanens vandrare (kortfilm, dokumentär) av Jarl Nylander

Såsom i en spegel av Ingmar Bergman (utom tävlan)

1962

Sektionen Informativa Vaxdockan av Arne Mattsson

Nattvardsgästerna och Sommaren med Monika av Ingmar Bergman (utom tävlan)

1963

I tävlan En söndag i september av Jörn Donner

Tystnaden av Ingmar Bergman (utom tävlan)

Pris

Best First Work till Jörn Donner

1964

I tävlan Att älska av Jörn Donner

Fuori Concorso För att inte tala om alla dessa kvinnor av Ingmar Bergman

Pris

Volpipokalen till Harriet Andersson för Att älska

Skandinaviskt retrospektiv med fokus på 1907-1954. Filmer som var med: Bara en mor av Alf Sjöberg, Berg-Ejvind och hans hustru av Victor Sjöström, Den starkaste av Alf Sjöberg, Dunungen av Ivan Hedqvist, En natt av Gustaf Molander, Erotikon av Mauritz Stiller, Eva av Gustaf Molander, Fängelse av Ingmar Bergman, Flicka och hyacinter av Hasse Ekman, Fröken Julie av Alf Sjöberg, Gösta Berlings saga av Mauritz Stiller, Gryning av Arne Sucksdorff, Gunnar Hedes saga av Mauritz Stiller, Hamnstad av Ingmar Bergman, Häxan av Benjamin Christensen, Herr Arnes pengar av Mauritz Stiller, Hon dansade en sommar av Arne Mattsson, Ingeborg Holm av Victor Sjöström, Johan av Mauritz Stiller, Karin Ingmarsdotter av Victor Sjöström, Karin Månsdotter av Alf Sjöberg, Kärlek och journalistik av Mauritz Stiller, Katrina av Gustaf Edgren, Klostret i Sendomir av Victor Sjöström, Körkarlen av Victor SjöströmLuffarpetter av Erik A. Petschler, Mälarpirater av Gustaf Molander, Människor i stad av Arne Sucksdorff, Mästerman av Victor Sjöström, Medan staden sover av Lars-Erik Kjellgren, Midvinterblot av Gösta Werner, När ängarna blommar av Hampe Faustman, Rallare av Arne Mattsson, Salka valka av Arne Mattsson, Sången om den eldröda blomman av Mauritz Stiller, Synnöve Solbakken av John W. Brunius, Tango av Gösta Hellström, Thomas Graals bästa barn av Mauritz Stiller, Törst av Ingmar Bergman, Vem dömer? av Victor Sjöström

1965

I tävlan Modiga mindre män (TV-film) av Leif Krantz Tjorven, Båtsman och Moses av Olle Hellbom

Priser

Juryns specialpris till Modiga mindre män San Marcolejonet till Tjorven, Båtsman och Moses

Rune Waldekranz (författare, professor, producent) sitter i juryn.

1966

I tävlan Nattlek av Mai Zetterling

Persona av Ingmar Bergman (utom tävlan)

1967

Elvira Madigan av Bo Widerberg (utom tävlan)

1968

Ingen svensk medverkan

1969

Festivalen hölls, men ingen tävlan. Inga Guld- eller Silverlejon delades utdelades ut 1969-1980, med undantag av Hedersguldlejonet.

Sektionen Informativa Gladiatorerna av Peter Watkins

Film Invitati Fadern av Alf Sjöberg Riten av Ingmar Bergman

1970

Ingen svensk medverkan

1971

Film Selezionati Anna av Jörn Donner

Beröringen av Ingmar Bergman

Pris

Hedersguldlejonet till Ingmar Bergman

1972

Venezia Critici Jag heter Stelios (Kocksgatan 48) av Johan Bergenstråhle och Theodor Kallifatides

Venezia 33 Klara lust av Kjell Grede

Documenti del Nostro Tempo Du gamla, du fria av Öjvind Fahlström

Viskningar och rop av Ingmar Bergman

1973

Ingen svensk medverkan

1974

Proposte di nuovi film Santiago de Chile av Jan Sandquist

Film Conoscenza e Dibattito Tupamaros av Jan Lindqvist

Scener ur ett äktenskap och Trollflöjten av Ingmar Bergman

1975

Ingen svensk medverkan

1976

Ansikte mot ansikte av Ingmar Bergman

1977

Ingen svensk medverkan

1978

Ingen festival

1979

Festival hölls åter igen, men endast ett fåtal priser delades ut.

1980

Nu delas Guldlejonet ut igen efter en paus sedan 1969. Festivalen börjar sakta återfå sin forna status.

Ingen svensk medverkan

Pris

Pasinetti Award till Liv Ullmann för bästa kvinnliga huvudroll i engelska Richard’s Thing’s.

1981

Jag rodnar av Vilgot Sjöman (utom tävlan)

Pris

Pasinetti Award till Lil Terselius för bästa kvinnliga huvudroll i norsk-svenska filmen Förföljelsen av Anja Breien.

1982

I tävlan Ingenjör Andrées luftfärd av Jan Troell

Pris

Pasinetti Award till Max von Sydow för bästa manliga huvudroll för Ingenjör Andrées luftfärd

1983

Venezia 40–Fuori Concorso Fanny och Alexander av Ingmar Bergman

Pris

FIPRESCI-priset till Fanny och Alexander

1984

Ingen svensk medverkan 

Erland Josephson (skådespelare) sitter i juryn.

1985

Venezia TV–Programmi in video Skuggan av Henry (TV-film) av Jon Lindström

1986

I tävlan Amorosa av Mai Zetterling

Venezia TV De två saliga av Ingmar Bergman

Venezia Speciali Demoner av Carsten Brandt

Offret av Andrei Tarkovskij (utom tävlan)

Jörn Donner (producent, regissör, manusförfattare) och Pontus Hultén (museichef) sitter i juryn.

1987

I tävlan (Venezia 44) Hip Hip Hurra! av Kjell Grede

Priser

Prix du Special du jury till Hip Hip Hurra! av Kjell Grede Golden Osella till Sten Holmberg för bästa foto i Hip Hip Hurra!

1988

Ingen svensk medverkan

Lena Olin (skådespelare) sitter i juryn.

1989

I tävlan (Venezia 46) Fallgropen av Vilgot Sjöman

1990

Ingen svensk medverkan

Anna-Lena Wibom (producent) sitter i juryn.

1991

Ingen svensk medverkan

1992

Settimana Internazionale della Critica¬–Proiezione Speciale Söndagsbarn av Daniel Bergman

1993

Finestra sulle Immagini–Archivio–Omaggio a Georg af Klercker där af Klercker hyllads med en retrospektiv och man visade Calles nya kläder, Fången på Karlstens fästing och Nobelpristagaren.

Sektionen Dies Irae: Il Cinema del 1943 visade Ordet av Gustaf Molander.

1994

Ingen svensk medverkan

1995

Finestra sulle Immagini–Mediometraggi–Finestra sul Cinema Jag är nyfiken, film av Stig Björkman

1996

Finestra sulle Immagini–La Finestra sul Cinema 100+1 I rollerna tre av Christina Olofson

1997

Sektionen Venezia cinquant'anni fa–la Mostra del Cinema del '47 visade Hets av Alf Sjöberg.

Officina Veneziana Bergmans röst av Gunnar Bergdahl Tranceformer – ett porträtt av Lars von Trier av Stig Björkman

ÄnglaÄnglaöga och Änglalek (kortfilmer) av Minna Göransdotter (utom tävlan)

1998

Ingen svensk medverkan

Eva af Geijerstam (journalist) sitter i FIPRESCI-juryn.

1999

Ingen svensk medverkan

Lasse Hallströms Ciderhusreglerna tävlade för USA.

2000

Cinema del Presente Tillsammans av Lukas Moodysson

2001

Ingen svensk medverkan

2002

I tävlan Tempo (kortfilm)av Per Carleson

Controcorrente Lilja 4-ever av Lukas Moodysson Musik för bröllop och begravningar (Sverige, Norge) av Unni Straume

Nuovi Territori–Musicoscope The Rift av Anna Ehnsiö

Katinka Faragó (producent) sitter i Luigi De Laurentiis-juryn och Eva af Geijerstam (journalist) sitter ännu en gång i FIPRESCI-juryn.

Pris

Special Mention till Per Carleson för Tempo

2003

Ingen svensk medverkan

Jannike Åhlund (journalist, festivalledare) sitter i Luigi De Laurentiis-juryn.

2004

Ingen svensk medverkan

Jan Aghed (journalist) satt i FIPRESCI-juryn.

2005

Ingen svensk medverkan

2006

Giornate degli Autori/Venice Days Farväl Falkenberg av Jesper Ganslandt

2007

Fritt Fall (novellfilm) av Caroline Cowan

2008

Corto Cortissimo–In concorso Lögner (kortfilm, dokumentär) av Jonas Odell

2009

Venice days Apan av Jesper Ganslandt  Videocracy av Erik Gandini

Kritikerveckan Det enda rationella av Jörgen Bergmark   Metropia av Tarik Saleh

2010

Kritikerveckan Svinalängorna av Pernilla August

Pris

Publikpriset för bästa film i tävlan till Svinalängorna av Pernilla August

2011

Play av Ruben Östlund (nominerad till Europaparlamentets Luxpris 2011)

Kritikerveckan Stockholm Östra av Simon Kaijser da Silva (öppningsfilm)

OrizzontiCompetitions - kortfilmssektion Accidentes gloriosos av Marcus Lindeen och Mauro Andrizzi Start av Mattias Gustafsson The Tracks of My Tears 2 av Axel Petersén

Pris

Orizzonti Award for Medium-length Films till Marcus Lindeen och Mauro Andrizzi för Accidentes gloriosos.

2012

Venice days Blondie av Jesper Ganslandt

Kritikerveckan Äta sova dö av Gabriela Pichler

Pris

Audience Award, Settimana della Critica, till Gabriela Pichler för Äta sova dö.

2013

Kritikerveckan Återträffen av Anna Odell

Orizzonti (officiella programmet) Vi är bäst! av Lukas Moodysson

2014

I huvudtävlan (Venezia 71) En duva satt på en gren och funderade på tillvaron av Roy Andersson

Sektionen Orizzonte Short Film Competition Cams av Carl-Johan Westregård

Pernilla August i Orizzonti-juryn och Jon Asp i FIPRESCI-juryn

Pris

Guldlejonet till Roy Andersson för En duva satt på en gren och funderade på tillvaron.

Sammanställning: Hanna Söderstedt/Josefina Mothander. Denna sammanställning gör inte anspråk på att vara komplett. Vänligen hör av dig om du önskar att lägga till eller korrigera informationen.

Skriv ut