Filminstitutets stöd

Moving Sweden filmer

Moving Sweden - alla beslutade filmer

2060 (45 min) Regi: Henrik Hellström, Manus: Therese Bringholm, Producent: Tobias Bringholm

Alena (60 min) Regi: Daniel di Grado, Manus: Kerstin Gezelius, Alexander Onofri, Producent: Alexander Rönnberg

Baby (30 min) Regi: Lovisa Sirén, Manus: Lovisa Sirén, Producent: Siri Hjorton Wagner

Bauta (8 x 13,5 min) Regi: Matilda Dahl, Isabella Rodriguez, Jonas Modin, Manus: Catrine Lundell, Michal Axel Piotrowski, Jonas Modin, Joakim Granberg, Olov-Anders Sikku, Matilda Dahl, Isabella Rodriguez, Producent: Viktor Gauffin

Bikupan (60 min) Regi: Amanda Leissner, Manus: Amanda Leissner, Producent: Jonas Eskilsson

Brottas (30 min) Regi och manus: Julia Thelin, Producenter  Eliza Jones, Markus Waltå

Den störste (60 min) Regi: Fijona Jonuzi, Manus: Louise Löwenberg, Eva Johansson, Fijona Jonuzi, Producent: Erik Hemmendorff

Drömspel (30 min) Regi: Elisabet Gustafsson, Manus: Maria Clauss, Elisabet Gustafsson, Producent: Helen Halmell

Flaket (45 min) Regi: Fabian Svensson, Jens Klevje, Manus: Gustaf Hedén, Producent: Magnus Paulsson

Ganymedes sjö (30 min) Regi: Lena Bergendahl, Jennifer Rainsford, Manus: Lena Bergendahl, Jennifer Rainsford, Producent: Anna-Maria Kantarius

Gerilla (60 min) Regi: Anders Hazelius, Manus: Anders Hazelius, Producent: Lizette Jonjic

Hitta bort (45 min) Regi: Linda Maria Birbeck, Manus: Linda Maria Birbeck, Producent: Helene Mohlin, Leif Mohlin

Hold me Down (30 min) Regi och manus: Niclas Gillis, Producent Anette Brantin

I Remember When I Die (60 min) Regi: Maria Bäck, Manus: Maria Bäck, Producent: Anna-Maria Kantarius

I Will Always Love You Kingen (30 min) Regi: Amanda Kernell, Manus: Amanda Kernell, Producent: Kaj Snijder, Andreas Emanuelsson

Jimmie (60 min) Regi: Jesper Ganslandt, Manus: Jesper Ganslandt, Producent: Juan Pablo Libossart

Kung Fury (30 min) Regi: David Sandberg, Manus: David Sandberg, Producent: Linus Andersson, Eleni Young Karlsson

Lea och skogspiraterna (30 min) Regi: Maria Avramova, Manus: Maria Avramova, Producent: Petter Lindblad

Martyren (30 min) Regi: Ahmed Abdullahi, Manus: Marion Hosseini, Producent: Veronika Öhnedal

Min faster i Sarajevo (60 min) Regi: Goran Kapetanovic, Manus: Goran Kapetanovic, China Åhlander, Dragan Mitic, Producent: China Åhlander.

Märta Proppmätt (30 min) Regi: Petra Revenue, Samir Arabzadeh, Manus: Petra Revenue, Producent: Annika Hellström

Möte om eftermiddagen (45 min) Regi: Åsa Kalmér, Manus: Henning Mankell, Producent: Martin Persson

Nattbarn (30 min) Regi: Sanna Lenken, Manus: Sanna Lenken, Producent: Annika Rogell

Nikita Forever (45 min) Regi: Victor Lindgren och Nikita Rissanen, Manus: Nikita Rissanen och Victor Lindgren, Producent: Therese Högberg

Orions ögon (45 min) Regi: Kicki Kjellin, Manus: Anna Platt, Producent: Gila Bergqvist Ulfung

Råggywood -vi ska bli rappare (60 min) Regi: David Danial, Manus: David Danial, Producent: Erik Hemmendorff

Senses (30 min) Regi: Zanyar Adami, Manus: Anna Platt, Zanyar Adami, Producent: Zanyar Adami, Sofia Ferguson

Småstad (60 min) Regi: Johan Löfstedt, Manus: Anna Potter, Johan Löfstedt, Producent: Patrik Axén

Smågodis, katter och lite våld (45 min) Regi: Ester Martin Bergsmark, Manus: Dimen Abdulla, Louise Löwenberg, Ester Martin Bergsmark, Eva Johansson, Producent: Anna-Maria Kantarius

Sommarnatt (30 min) Regi: Jonas Selberg Augustsén, Manus: Jonas Selberg Augustsén, Producent: Anette Brantin

Surprise (30 min) Regi: Kristina Humle, Manus: Kristina Humle, Producent: Cilla Holm

Säsong (60 min) Regi John Skoog, Manus John Skoog, Anna Karisinska, Producent Erik Hemmendorff, John Skoog

Topp 3 (45 min) Regi: Sofie Edvardsson, Manus: Simon Österhof, Producent: Simon Österhof

Skriv ut