Filminstitutets medierum

Våren svenska filmer 2024: presskontakter

Här hittar du distributörer och kontaktpersoner för de filmer som kommer att presenteras på Riogoletto den 24 januari.

A Tiger in Paradise
Plattform Produktion
Ludwig Källén
ludwig@plattformproduktion.se

Arne Alligator och djungelkompisarna
SF Studios
Mattias Lundin
mattias.lundin@sfstudios.se

Beck – Dödläge
Nordisk Film
Ami Bergmark
ami.bergmark@filmlance.se

Blix Not Bombs
(sv samproduktion)
Lucky Dogs
Marianne Djudic
marianne.djudic@tastepr.se

Den sista resan
Nordisk Film
Helena Iles
helena@iles.se

Det kunde varit vi
Viaplay Group
Jenny Nielsen
jenny.nielsen@viaplaygroup.se

Düsseldorf, Skåne
Lucky Dogs
Marianne Djudic
Marianne.djudic@tastepr.se

En del av dig
Netflix
Rebecka Källquist
rkallquist@netflix.com

Femton noll tre nittonde januari två tusen sexton
MDEMC
Marta Dauliute
marta@mdemc.se

Filmen om Kal P Dal
Folkets Hus & Parker
Daniel Söderberg
Daniel.soderberg@folketshusochparker.se

Hypnosen
TriArt Film
Johanna Strand
johanna@strandpr.se

Håkan Bråkan 2
Nordisk Film
EdblomWig
anna@edblomwig.se
malin@edblomwig.se 

Jakt
TriArt Film
Manlin Sterner
manlin@manlin.se

Kalak
(sv samproduktion)
Scanbox
Mona Holmquist
mona.holmquist@scanbox.se

Leaving Jesus
Folkets Bio
Katrina Mathson
katrina@folketsbio.se

Längtan till Ahkká
TriArt Film
EdblomWig
anna@edblomwig.se
malin@edblomwig.se 

Megaheartz
TriArt Film
Johanna Strand
johanna@strandpr.se

Motherland
Lucky Dogs
Anna Lindström
anna@lucky-dogs.se

Om alla bara drar
Folkets Bio
Katrina Mathson
katrina@folketsbio.se

Passage
TriArt Film
Manlin Sterner
manlin@manlin.se

Scapegoat
NjutaFilms
Anders Lundgren
anders@njutafilms.se

Skärvor
PH Media
Jonas Pedersen Hardebrandt
jonas@phmedia.se

Som vi har älskat
Folkets Bio
Katrina Mathson
katrina@folketsbio.se

Sommartider – filmen om Gyllene Tider
Nordisk film
Helena Stenberg
helena@helenastenberg.se

Stöld
Netflix
Rebecka Källquist
rkallquist@netflix.com

Skriv ut