Svensk film i utlandet

Berlin

Här följer en sammanställning över den svenska filmens närvaro i Berlin sedan starten 1951.

Efter ett möte på initiativ av amerikanen Oscar Martay (American Film Officer) den 9 oktober 1950 planeras grundläggandet av en filmfestival i Berlin. Den första festivalen ägde rum 1951. Den första filmen som öppnar festivalen blir Alfred Hitchcocks Rebecca. Det stora priset kom att kallas för Guldbjörnen.

1951

Den 6 juni öppnar den första festivalen. Ingen svensk medverkan

1952

I tävlan: Hon dansade en sommar av Arne Mattsson

Pris

Guldbjörnen till Hon dansade en sommar

Det här året bestod juryn av publiken.

1953

Ingen svensk medverkan

1954

I tävlan: Det stora äventyret av Arne Sucksdorff (dokumentär)

Pris

Stora silvermedaljen till Det stora äventyret 

Jury: Det här året bestod juryn av publiken.

1955

Ingen svensk medverkan

1956

Ingen svensk medverkan

1957

I långfilmsjuryn satt Thorsten Eklann (manusförfattare, journalist)

1958

Willy Brandt, dåvarande borgmästare i Berlin, inviger festivalen.

I tävlan: Smultronstället av Ingmar Bergman

Pris

Guldbjörnen till Smultronstället

I juryn för internationell dokumentär och kortfilm satt Jan-Olof Olsson (författare)

1959

Ingen svensk medverkan

1960

I juryn för internationell dokumentär och kortfilm satt Lars Krantz (kortfilmsregissör)

1961

Ingen svensk medverkan

1962

I långfilmsjuryn satt Jurgen Schildt (filmkritiker)

1963

I tävlan: Älskarinnan av Vilgot Sjöman  

Pris

Silverbjörnen för bästa aktris till Bibi Andersson för rollen i Älskarinnan av Vilgot Sjöman

1964

Ingen svensk medverkan

1965

Ingen svensk medverkan

1966

I tävlan: Jakten av Yngve Gamlin samt Maskulinum - femininum av Jean-Luc Godard (fransk-svensk samproduktion)  

Priser

Silver Bear Extraordinary Jury Prize till Lars Passgård för roll i Jakten

Silver Bear for Best Actor Jean-Pierre Léaud för roll i Maskulinum - feminum

I den internationella juryn satt Lars Forssell (författare, sångtextförfattare) tillsammans med bland andra Pier Paolo Pasolini

1967

Ingen svensk medverkan

1968

I tävlan: Ole dole doff av Jan Troell

Pris

Guldbjörnen till Ole dole doff

Carl-Eric Nordberg (kritiker, författare) satt i den internationella långfilmsjuryn

1969

I tävlan: Made in Sweden av Johan Bergenstråhle

Pris

Silverbjörnen till Made in Sweden

1970

Michael Verhoevens film O.K. utlöste en skandal detta år vilket fick samtliga jurymedlemmar att hoppa av festivalen i förtid, varför inga priser heller delades ut.

I tävlan: En kärlekshistoria av Roy Andersson samt Baltutlämningen av Johan Bergenstråhle

Info-Schau* Misshandlingen av Lars Lennart Forsberg

I den internationella juryn satt Gunnar Oldin (filmkritiker, skådespelare)

*) Denna sektion bytte 1986 namn till Panorama.

1971

I tävlan: Lyckliga skitar av Vilgot Sjöman samt Beröringen av Ingmar Bergman

Pris

International Inter-Church Film Center Award till Lyckliga skitar av Vilgot Sjöman

1972

I tävlan: Smekmånad av Claes Lundberg

1973

I tävlan: Georgia, Georgia av Stig Björkman 

1974

För första gången i festivalens historia deltar en sovjetisk film i det officiella programmet: Med dig och utan av Rodion Nakhapetov.

I tävlan: En handfull kärlek av Vilgot Sjöman

1975

Festivalen firar 25 års-jubileum.

I tävlan: Gangsterfilmen av Lars G. Thelestam

1976

Ingen svensk medverkan

1977

Ingen svensk medverkan

1978

Ny sektion med barn- och ungdomsfilm introduceras: Kinderfilmfest+14 på initiativ av Wolf Donner.

I tävlan: Bröderna Lejonhjärta av Olle Hellblom

Pris

Särskilt omnämnande av OCIC-jury till Bröderna Lejonhjärta av Olle Hellblom

1979

I tävlan: Kejsaren av Jösta Hagelbäck

Pris

Silver Bear for an Outstanding Single Achievement till fotograf Sten Holmberg för Kejsaren

1980

I den internationella juryn satt Ingrid Thulin (skådespelerska)

1981

I tävlan: Barnens ö av Kay Pollak

1982

I tävlan: Den enfaldige mördaren av Hans Alfredson samt Om natten (kortfilm) av Lennart Gustavsson

Special screening: Brusten himmel av Ingrid Thulin

Panorama: Avskedet av Tuija-Maija Niskanen samt Sally och friheten av Gunnel Lindblom

Barnfilm 14+ Rasmus på luffen av Olle Hellbom

Pris

Silverbjörnen för Bästa manliga huvudroll till Stellan Skarsgård för Den enfaldige mördaren

1983

Panorama: Mamma av Suzanne Osten samt Hemligheten av Rainer Hartleb och Staffan Lindqvist (kortfilm) 

Barnfilm 14+ Aja Baja Alfons Åberg av Per Åhlin, Historien om Lilla och Stora Kanin av Johan Hagelbäck samt Kattresan av Jan Gissberg och Lars Emanuelsson

1984

I tävlan (Special Screening) Korpen flyger av Hrafn Gunnlaugsson (Island/Sverige)

Forum: Naturens hämnd av Stefan Jarl (dokumentär)

Barnfilm 14+ Mamman och den vilda bebin av Johan Hagelbäck

I den internationella juryn satt Liv Ullmann (skådespelerska)

1985

I tävlan (Barnfilm 14+) Ronja Rövardotter av Tage Danielsson

Forum (utom tävlan) Själen är större än världen av Stefan Jarl (dokumentär)

Panorama: Bakom jalusin av Stig Björkman samt Berget på månens baksida av Lennart Hjulström

Barnfilm +14 One Hundred Years av Max Andersson (kortfilm) samt Ur en kos dagbok av Brigitta Jansson (kortfilm)

Pris

Silver Bear for an outstanding artistic contribution Ronja Rövardotter av Tage Danielsson

UNICEFs specialpris för bästa kortfilm One Hundred Years av Max Andersson

I den internationella juryn satt Max von Sydow (skådespelare)

1986

I tävlan: Dagen bräcks av Stig Bergqvist, Martti Ekstrand, Jonas Odell och Lars Ohlson (kortfilm)

Utom tävlan: Karins ansikte av Ingmar Bergman (kortfilm)

Panorama: Inughuit – Folket vid jordens navel av Staffan Julén och Ylva Julén (dokumentär), Mitt liv som hund av Lasse Hallström, Mötet med Flory av Christina Olofson (kortfilm) samt Skiss till filmen om mig själv av Staffan Lamm (kortfilm)

Barnfilm 14+ Pelle Svanslös i Amerikatt av Stig Lasseby och Jan Gissberg

1987

Berlinfestivalen genomsyras av öppnandet mellan Öst och Väst-blocket. Genom Mikhail Gorbatjovs Perestrojka och Glasnost präglas 1987 års Berlinale av nya politiska förändringar.     

Forum: Hotet av Stefan Jarl (dokumentär)

Kinderfilmfest 14+ Jim och Piraterna Blom av Hans Alfredson, Konsten att överleva... om man är en daggmask av Gun Jacobsson och Lotta Strömblad, Lördag i North Carolina: En historia om Cyndee Peters berättad av henne själv av Birgitta Jansson samt Råttis av Lennart Gustafsson

1988

I tävlan: Ägget av Daniel Bergman (kortfilm)

Forum: Sagolandet av Jan Troell (dokumentär)

Panorama: Brev från Sverige av Jörn Donner (tv-film) samt Approaching Zero, 000 - De lyckliga ingenjörerna av Stefania Lopez-Svenstedt (dokumentär)

Kinderfilmfest 14+ Herr Bohm och sillen av Peter Cohen, Kalle Stropp och Grodan Boll av Jan Gissberg samt Mälarpirater av Allan Edwall

Retrospective: Körkarlen av Victor Sjöström

I den internationella juryn satt Anna-Lena Wibom (producent)

Pris

UNICEF-juryns specialpris för bästa kortfilm Herr Bohm och sillen av Peter Cohen

1989

Berlinmuren faller. 

Panorama: Amors bilar av Ylva Floreman (dokumentär) samt Så går ett år - Tiden i Sjöbo av Ebbe Gilbe, Gunnar Källström och Kjell Tunegård (dokumentär)

Kinderfilmfest 14+ En hundsaga av Jaromir Wesely, Kajsa Kavat av Daniel Bergman, Tåg till himlen av Torgny Anderberg samt Lilla syster Kanin av Eva Eriksson och Jan Gustafsson

Retrospective: Med livet som insats av Alf Sjöberg

1990

Panorama: Hjälten av Agneta Fagerström-Olsson

Utom tävlan Resan till Melonia av Per Åhlin

Kinderfilmfest 14+ Bulten av Lennart Gustavsson

Retrospective: 491 av Vilgot Sjöman, Här har du ditt liv av Jan Troell, Smultronstället av Ingmar Bergman samt Två människor av Carl Th. Dreyer

1991

I tävlan: God afton, herr Wallenberg av Kjell Grede

Forum: Goda människor av Stefan Jarl samt Undergångens arkitektur av Peter Cohen (dokumentär)

Panorama: Dumhet eller brott av Maj Wechselmann (dramadokumentär)

Kinderfilmfest 14+ Bulten... "katter är egentligen okay"... av Lennart Gustavsson

Catharina Stackelberg (regissör, manusförfattare) satt i juryn 

1992

I tävlan: Il Capitano Jan Troell (Finland/Sverige)

Panorama: Ett rättfärdigt krig? eller ett folkmord i Gulfen av Maj Wechselmann (dokumentär)

Kinderfilmfest 14+ Den sista mammuten av Johan Hagelbäck, Kalle Stropp och Grodan Boll på svindlande äventyr av Jan Gissberg, Karlavagnen av Birger Larsen (Danmark/Sverige) samt Vinga på villovägar av Gun I. Jacobson och Lotta Strömblad

Pris

Silverbjörnen för bästa regi till Jan Troell för Il Capitano

1993

Panorama: En liten film för mina systrar av Åsa Sjöström (kortfilm), Min store tjocke far av Kjell-Åke Andersson, Svart Lucia av Rumle Hammerich samt Tala! Det är så mörkt av Suzanne Osten

Forum: Wahrheit macht frei av Michael Schmidt (tv-film)

Kinderfilmfest 14+ Dammsugaren av Gun Jacobson och Lotta Geffenblad

I den internationella juryn satt producenten Katinka Faragó

1994

I tävlan: Här är karusellen av Stig Bergqvist, Martti Ekstrand, Jonas Odell och Lars Ohlson (kortfilm)

Panorama: Alice i Plasmalandet av Jonas Odell och Magnus Carlsson (tv-film), Dansaren av Donya Feuer (dokumentär), Pojkdrömmar av Hrafn Gunnlaugsson (isländsk-svensk samproduktion) samt Jazz Gallery av Magnus Carlsson (kortfilm)

Kinderfilmfest 14+ Binke kan inte flyga av Lennart Gustavsson och Ylva-Li Gustafsson samt Hagelbäcks matraster av Johan Hagelbäck

1995

I tävlan: Do Nothin’ till You Hear from Me av Pernilla Hindsefelt och Jonas Dahlbeck (kortfilm)

Forum: Sarajevogänget av Erik Gandini (kortfilm)

Kinderfilmfest 14+ Sixten av Catti Edfeldt

1996

I tävlan: Lust och fägring stor av Bo Widerberg samt Den röda fläcken av Gösta Werner (kortfilm)

Forum: Barnen från Jordbro av Rainer Hartleb (tv-dokumentär)

Kinderfilmfest 14+ Bulten – rena banditerna och Jag och girafferna, båda av Lennart Gustafsson och Ylva-Li Gustafsson

Priser

Silver Bear Special Jury Prize till Lust och fägring stor

Blue Angel Award till Bo Widerberg för Lust och fägring stor

1997

I tävlan: Senaste Nytt... av Per Carleson (kortfilm) samt Äventyrspizza av Eva Lindström (kortfilm)

Forum: Jag är din krigare av Stefan Jarl

Kinderfilmfest 14+ Aprikoser av Lotta Geffenblad och Uzi Geffenblad, Kalle Blomkvist - mästerdetektiven lever farligt av Göran Carmback samt Kan du vissla Johanna? av Rumle Hammerich

1998

Forum: Bergmans röst av Gunnar Bergdahl (tv-film)

Kinderfilmfest 14+ Kalle Blomkvist och Rasmus av Göran Carmback, Otto av Jonas Odell och Stig Bergqvist samt Sanning eller konsekvens av Christina Olofson

1999

I tävlan: En kväll på stan av Per Carleson (kortfilm)

Forum: Joe Hill av Bo Widerberg och Liv till varje pris av Stefan Jarl (dokumentär)

Panorama: Fucking Åmål av Lukas Moodysson samt Tala med mig systrar! av Maj Wechselmann (dokumentär)

Kinderfilmfest 14+ Flugsoppan av Lennart Gustafsson och Ylva-Li Gustafsson samt Stjärnsystrar av Tobias Falk

Shooting Star: Johan Widerberg

Pris

Ekumeniska juryns pris för bästa film i Panorama-sektionen till Tala med mig systrar! 

2000

Kinderfilmfest 14+ Först var det mörkt... av Gun Jacobson, Pettson & Findus – kattens och gubbens år av Albert Hanan Kaminski, Sherdil av Gita Mallik samt Tsatsiki, morsan och polisen av Ella Lemhagen

Shooting Star: Alexandra Rapaport

2001

I tävlan: Konsten att flagga av Ingrid Rudefors och Peter Östlund (kortfilm)

Forum: Det nya landet av Geir Hansteen Jörgensen (tv-film)

Panorama: Familjehemligheter av Kjell-Åke Andersson

Pris

Ekumeniska juryns pris för bästa film i Forum-sektionen till Det nya landet

2002

I tävlan Bror min av Jens Jonsson (kortfilm)

Forum Ljudmilas röst av Gunnar Bergdahl (dokumentär)

Kinderfilmfest 14+ Bulten söker en kompis av Lennart Gustafsson och Ylva-Li Gustavsson, Glasskår av Lars Berg (Norge/Sverige), Göken Ulla av Johan Hagelbäck, Klonkadonka! av Adam Marko-Nord samt Skicka mera godis av Caecilia Holbek Trier (Danmark/Sverige)

Retrospective: 491 av Vilgot Sjöman, Kvarteret Korpen och Kärlek 65 av Bo Widerberg, Kriget är slut av Alain Resnais (Frankrike/Sverige), Persona av Ingmar Bergman, Ronja Rövardotter av Tage Danielsson samt Sightseeing av Peter Nestler (kortfilm)

Shooting Star: Tuva Novotny

2003

Panorama: Tystnadens röst av Gunnar Bergdahl (kortfilm)

Kinderfilmfest 14+ Bollongexpeditionen av Anna Bengtsson, Jims vinter av Gun Jacobson (kortfilm) samt Släkt och vänner av Jonas Odell (kortfilm)

I den internationella juryn satt Thom Palmen (chef Umeå filmfestival)

Shooting Star: Torkel Petersson

2004

I tävlan: Kvinnans plats av Ewa Cederstam (kortfilm), Om jag vänder mig om av Björn Runge samt Russeltribunalen av Staffan Lamm (kortfilm)

Panorama: En del av mitt hjärta av Johan Brisinger (kortfilm) samt Holiday av Anna Duell (kortfilm)

Kinderfilmfest 14+ Capricciosa av Reza Bagher, Sara och girafferna på tivoli av Lennart Gustavsson och Ylva-Li Gustafsson samt Tur och retur av Ella Lemhagen

Shooting star: Andreas Wilson

Priser

Silver Bear for an Outstanding Artistic Contribution till Om jag vänder mig om av Björn Runge

Blue Angel Award till Om jag vänder mig om av Björn Runge

Publikens pris i Panoramasektionen till En del av mitt hjärta av Johan Brisinger

2005

Utom tävlan (Berlin Special) Så som i himmelen av Kaj Pollak

Panorama: Bikini av Lasse Persson (kortfilm)

Kinderfilmfest 14+ Falla vackert av Lena Hanno Clyne, Fjorton suger av Filippa Freijd, Martin Jern, Henrik Norrthon och Emil Larsson, Lilla grisen flyger av Alicja Jaworski samt Populärmusik från Vittula av Reza Bagher

Retrospective: Offret av Andrej Tarkowskij (Sverige/Frankrike) och Tystnaden av Ingmar Bergman

Selling Democracy: Ett hörn i norr av Arne Sucksdorff (dokumentär)

Shooting Star: Frida Hallgren

Pris

Honourable Mention till Bikini av Lasse Persson (kortfilm)

2006

I tävlan: Aldrig som första gången! av Jonas Odell (kortfilm) och Aldrig en absolution av Cameron B. Alyasin

Panorama: Container av Lukas Moodysson

Kinderfilmfest: Percy, Buffalo Bill & jag av Anders Gustafsson

Kinderfilmfest 14+ Fyra veckor i juni av Henry Meyer

Teddy Queer Film: Fucking Åmål av Lukas Moodysson

Shooting Star: Eva Röse

Priser

Guldbjörnen för bästa kortfilm till Aldrig som första gången! av Jonas Odell 

Kristallbjörnen för bästa långfilm i Kinderfilmfest 14+ till Fyra veckor i juni av Henry Meyer

2007

Sektionerna Kinderfilmfest och Kinderfilmfest 14+ bytte från och med detta år namn till Generation Kplus respektive Generation 14plus.

Generation Kplus: Förortsungar av Catti Edfeldt och Ylva Gustavsson, När Elvis kom på besök av Andreas Tibblin (kortfilm), Pilgiftsgrodorna av Johan Hagelbäck (kortfilm) samt Ville och Vilda Kanin... mer vild än tam av Lennart Gustafsson och Ylva-Li Gustafsson (kortfilm)

Panorama: När mörkret faller av Anders Nilsson

Shooting Star: Gustaf Skarsgård

Pris

The Amnesty International Film Prize till När mörkret faller av Anders Nilsson

2008

Berlinale Special (utom tävlan) Himlens hjärta av Simon Staho

Generation: Myskväll av Amanda Adolfsson, Min morbror tyckte mycket om gult av Mats Olof Olsson samt Ciao Bella av Mani Maserrat-Agah

Berlinale Shorts: Tommy av Tora Mårtens (dokumentär)

Forum (utom tävlan) Leo av Josef Fares

Pris

Juryns specialpris i sektionen Generation Kplus till Min morbror tyckte mycket om gult av Mats Olof Olsson

2009

Huvudtävlan Mammut av Lukas Moodysson

Generation 14plus I taket lyser stjärnorna av Lisa Siwe, Slavar: En animerad dokumentär av David Aronowitsch och Hanna Heilborn (kortfilm) samt Prick och Fläck snöar in av Uzi Geffenblad och Lotta Geffenblad (kortfilm)

Generation Kplus: Flickan av Fredrik Edfeldt, Mamma Mu och Kråkan av Igor Vejštagin samt Örnjägarens son av René Bo Hansen

Forum: Man tänker sitt av Fredrik Wenzel och Henrik Hellström samt H:r Landshövding av Måns Månsson (dokumentär)

Berlinale Shorts: Havet av Jöns Jönsson

2010

Kortfilmer i tävlan: Tussilago av Jonas Odell, Händelse vid bank av Ruben Östlund samt Unplay av Joanna Rytel

Generation 14plus: Sebbe av Babak Najafi

Culinary cinema: Bananas!* av Fredrik Gertten 

Retro Berlinale 60 år: Fröken Julie av Alf Sjöberg 

Priser

Guldbjörnen för bästa kortfilm til Händelse vid bank av Ruben Östlund

Best First Feature Award till Sebbe av Babak Najafi

2011

Panorama: The Black Power Mixtape 1967-1975 av Göran Hugo Olsson

Berlinale Shorts: Sju dagar i skogen av Peter Larsson och Återfödelsen av Hugo Lilja

Forum Expanded: Blind av Annika Larsson

Generation 14plus: Tord och Tord av Niki Lindroth von Bahr och Apflickorna av Lisa Aschan

Generation Kplus: Jag är rund av Mario Adamson

Shooting Star: Alicia Vikander

Retrospective: stort Ingmar Bergman-retrospektiv med över 40 filmer. Dessutom visades Den goda viljan av Bille August, Hets av Alf Sjöberg, Trolösa av Liv Ullmann och dokumentärerna ...men filmen är min älskarinna och Bilder från lekstugan av Stig Björkman

Priser

Special Mention i sektionen Generation 14plus till Apflickorna av Lisa Aschan

EFA Short Film Nomination till Återfödelsen av Hugo Lilja

2012

Berlinale Shorts: Utsikter av Markus Harrling och Moa Geistrand

Forum: Avalon av Axel Petersén

Forum Expanded: O.G.B.I.P [Our Global Behaviour Is Psychopathic II] av Jennifer Rainsford och Virlani Hallberg samt Trollsländor med fåglar och orm av Wolfgang Lehmann

Generation 14plus: Banga inte av Fanni Metelius och Kronjuvelerna av Ella Lemhagen

Generation Kplus: Bara lite av Alicia Björk Jaworski, Hjältar av Carolina Hellsgård, Isdraken av Martin Högdahl och Håkan Bjerking samt The Quiet One av Ina Holmqvist och Emelie Wallgren

Shooting Star Bill Skarsgård

Pris

Special Mention i sektionen Generation 14plus till Kronjuvelerna av Ella Lemhagen

2013

Berlinale Shorts: 2011 12 30 och Utan titel av Leontine Arvidsson, Ta av mig av Victor Lindgren samt Whaled Women av Ewa Einhorn och Jeuno Je Kim

Panorama: Belleville Baby av Mia Engberg och TPB AFK: The Pirate Bay Away From Keyboard av Simon Klose 

Generation 14plus: Djur jag dödade förra sommaren av Gustav Danielsson, Äta lunch av Sanna Lenken, Första gången av Anders Hazelius samt The Yearning Room av Minka Jakerson 

Generation Kplus: Eskil och Trinidad av Stephan Apelgren och Köttbullarna och mobbångrarna av Johan Hagelbäck

Shooting Star: Nermina Lukač

Priser

Teddy Award för bästa kortfilm till Ta av mig av Victor Lindgren

Special Prize för bästa kortfilm i sektionen Generation 14plus till Första gången av Anders Hazelius

2014

Berlinale Special Gala: Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann av Felix Herngren

Panorama: Om våld av Göran Hugo Olsson

Generation 14plus: Ömheten av Sofia Norlin

Generation Kplus: Resan till Fjäderkungens Rike av Esben Toft Jacobsen, Emil & Ida i Lönneberga av Per Åhlin, Alicja Björk Jaworski och Lasse Persson, Kalle Kran av Johan Hagelbäck, Min vän Lage av Eva Lindström samt Out of This World av Viktor Nordenskiöld

Shooting Star: Edda Magnason

Pris

Cinema Fairbindet-priset till Om våld av Göran Hugo Olsson

2015

Generation Special Screening: Cirkeln av Levan Akin

Generation 14plus: Flocken av Beata Gårdeler och Leka färdigt av Nanna Huolman (kortfilm)

Generation Kplus: Agnes av Anja Lind (kortfilm) och Min lilla syster av Sanna Lenken

Panorama: Dyke Hard av Bitte Andersson

Berlinale Shorts: Shadowland av John Skoog

7 Sámi Stories - presented within the framework of the Berlinale special series: NATIVe – A Journey into Indigenous Cinema:
Sámi Bója av Elle Márjá Eira, Edith & Aljosja av Ann Holmgren, Ellos sápmi av Per Josef Idivuoma (Norge/Sverige), Hilbes Biigá av Marja Bål Nango (Norge/Sverige), Sámi Bojá av Elle Sofe Henriksen (Norge/Sverige) samt Giksašuvvon ealli av Egil Pedersen (Norge)
och Áile ja áhkku av Silja Somby (Norge)

Priser

Kristallbjörnen för bästa långfilm i Generation Kplus till Min lilla syster av Sanna Lenken

Kristallbjörnen för bästa långfilm i Generation 14plus till Flocken av Beata Gårdeler

Internationella juryns hedersomnämnande (Generation Kplus, Grand Prix) till Min lilla syster av Sanna Lenken

Internationella juryns hedersomnämnande (Generation Kplus, Special Prize) till Agnes av Anja Lind

2016

Berlinale Special Gala: Den allvarsamma leken av Pernilla August

Berlinale Shorts: Moms on Fire av Joanna Rytel samt Hopptornet av Maximilien Van Erstryck och Axel Danielson

Panorama: Kiki av Sara Jordenö 

Forum: Yarden av Måns Månsson

Genration Kplus: Siv sover vilse av Catti Edfeldt och Lena Hanno Clyne

Generation 14plus: 6A av Peter Modestij, Kroppen är en ensam plats av Ida Lindgren samt Mamma vet bäst av Mikael Bundsen

Pris

Ungdomsjuryns hedersomnämnande (Generation14plus, kortfilm) och Internationella juryns hedersomnämnande (Generation 14plus, Special Prize) till Kroppen är en ensam plats av Ida Lindgren

2017

Berlinale Shorts: Kometen av Victor Lindgren

Generation Kplus: Jazzoo av Adam Marko-Nord, Min homosyster av Lia Hietala samt Upp i det blå av Petter Lennstrand

Generation 14plus: Loving Lorna av Annika Karlsson och Jessica Karlsson

Berlinale NATIVe: Sameblod av Amanda Kernell

Shooting Star: Karin Franz Körlof

Priser

Teddy Award för Bästa kortfilm till Min homosyster av Lia Hietala

2018

Huvudtävlan: Toppen av ingenting av Måns Månsson och Axel Petersén

Berlinale Special Gala: Unga Astrid av Pernille Fischer Christensen

Panorama: Den sommaren av Göran Hugo Olsson

Generation Kplus: Brottas av Julia Thelin (kortfilm), Fisketur av Uzi Geffenblad (kortfilm) samt Gordon & Paddy av Linda Hambäck

Generation 14plus: Juck av Olivia Kastebring (dokumentär)

Shooting Star: Alba August

Seminarium: Closing the Gap: Anna Serner (vd Filminstitutet) paneldeltagare tillsammans med representanter från WIFT Germany och WIFT Nordic. Fokus på hur man kan säkerställa kvalitet genom att främja jämställdhet och mångfald genom finansiering

Pris

Special Prize of the Generation 14plus International Jury (Short Film) till Juck av Olivia Kastebring

2019

Generation Kplus: Sune vs Sune av Jon Holmberg

Generation 14plus (utom tävlan) Rekonstruktion Utøya av Carl Javér

Panorama 40 (specialvisning) Mitt liv som hund av Lasse Hallström

Shooting Star: Ardalan Esmaili

2020

Panorama: Alltid Amber av Lia Hietala och Hannah Reinikainen

Generation Kplus: Sune – Best man av Jon Holmberg

Generation 14plus: Något att minnas av Niki Lindroth von Bahr

On Transmission: Johan Carlsson (producent, Studio 24) i samtal med Niki Lindroth von Bahr, samt specialvisning av Roy Anderssons En kärlekshistoria (som hade världspremiär på 1970 års Berlinale)

On Transmission: Niki Lindroth von Bahr-retrospektiv: Tord och Tord, Simhall och Min börda

Seminarium: 50/50 by 2020 – A Roadmap for the Future (EFM Horizons). Panelsamtal med Anna Serner (vd Filminstitutet), Dame Heather Rabbatts (Time’s Up UK) och Delphyne Besse (Collectif 50/50). Svenska Filminstutet medarrangör.

Skriv ut