Svensk film i utlandet

Cannes

Hela fyra svenska långfilmer har vunnit festivalvärldens finaste pris: Palme d'or (Guldpalmen). Vi har sammanställt en lista över den svenska filmens närvaro i Cannes sedan starten 1946.

Den första festivalen skulle ha ägt rum 1-20 september 1939, men avbröts på grund av andra världskriget. Den enda film som hann visas var Ringaren i Notre Dame, i regi av William Dieterle och med Charles Laughton i huvudrollen. Svenska kortfilmer av Ragnar Hyltén-Cavallius och Johan Wilhelm Sandström fanns med i programmet.

1946

Första ”riktiga” festivalen kom först efter kriget. Det stora priset kallades för Grand Prix och delades av hela elva filmer.

I tävlan: Hets av Alf Sjöberg, Blod och eld av Anders Henrikson samt kortdokumentärerna Trut! och Skuggor över snön av Arne Sucksdorff

Svenske Kjell Strömberg satt i juryn.

Priser

Grand Prix till Hets av Alf Sjöberg

Grand Prix international du film documentaire till Skuggor över snön av Arne Sucksdorff

1947

I tävlan: Skepp till Indialand av Ingmar Bergman och Två kvinnor av Arnold Sjöstrand

Pris

Omnämnande (utmärkelse för "ämnet") till Skepp till Indialand av Ingmar Bergman

1948

Ingen festival

1949

I tävlan: Främmande hamn av Hampe Faustman och Mlle Toutouche (kortfilm) av Wilhelm Sörensen

1950

Ingen festival

1951

I tävlan: Fröken Julie av Alf Sjöberg och Ett hörn i norr (kortdokumentär) av Arne Sucksdorff

Pris

Grand Prix till Fröken Julie av Alf Sjöberg (delat med Vittorio De Sicas Miraklet i Milano)

1952

I tävlan: Hon dansade en sommar av Arne Mattsson och Indisk by (kortdokumentär) av Arne Sucksdorff

Priser

Prix de la partition musicale till Sven Sköld för musiken till Hon dansade en sommar

Prix special du jury till Indisk by av Arne Sucksdorff

1953

I tävlan: Barabbas av Alf Sjöberg och För min heta ungdoms skull av Arne Mattsson 

Kortfilmer i tävlan: Döderhultare av Olle Hellbom och Våren av Gösta Werner

Pris

Prix du film d’art till Döderhultare av Olle Hellbom

1954

I tävlan: Kärlekens bröd av Arne Mattsson och Jaktflygare (kortfilm) av Helge Sahlin

Priser

Prix internationaux – Mention d’honneur till Arne Mattsson för Kärlekens bröd

1955

I tävlan: Bronsålder (kortfilm) av Lars Krantz

Festivalens stora pris döps om till Palme d’or (Guldpalmen).

1956

I tävlan: Sommarnattens leende av Ingmar Bergman

Pris

Prix de l’humour poetique till Sommarnattens leende

1957

I tävlan: Det sjunde inseglet av Ingmar Bergman

Pris

Prix special du jury till Det sjunde inseglet

1958

I tävlan: En djungelsaga av Arne Sucksdorff och Nära livet av Ingmar Bergman

Priser

Prix de la mise-en-scene till Ingmar Bergman för Nära livet

Prix collectif d’Interpretation feminine till Bibi Andersson, Eva Dahlbeck, Barbro Hiort af Ornäs och Ingrid Thulin för Nära livet

1959

I tävlan: Fröken April av Göran Gentele

1960

I tävlan: Jungfrukällan av Ingmar Bergman

Pris

Hedersomnämnande till Jungfrukällan av Ingmar Bergman

1961

I tävlan: Domaren av Alf Sjöberg och Souvenirs from Sweden (kortfilm) av Henning Carlsen

Filmkritikern Jurgen Schildt i kortfilmsjuryn.

1962

Ingen svensk medverkan

1963

Första året för sektionen Semaine de la critique (Kritikerveckan).

Semaine de la critique: Barnvagnen av Bo Widerberg

1964

I tävlan: Kvarteret Korpen av Bo Widerberg

Producenten och regissören Lorens Marmstedt i långfilmsjuryn, som leddes av Fritz Lang.

Festivalens stora pris återgick till att kallas Grand Prix.

1965

I tävlan: Älskande par av Mai Zetterling och Mitt hem är Copacabana av Arne Sucksdorff

1966

I tävlan: Ön av Alf Sjöberg och Svält av Henning Carlsen

Bo Widerberg i kortfilmsjuryn.

Pris

Per Oscarsson belönades som bästa skådespelare för sin prestation i Svält.

1967

I tävlan: Elvira Madigan av Bo Widerberg

Pris

Prix d’interpretation feminine till Pia Degermark för Elvira Madigan

1968

Festivalen avbröts på den tionde dagen 19 maj på grund av studentrevolten i Paris. Som ett resultat av denna skapas också sektionen Quinzaine des réalisateurs (Director's Fortnight) som presenterade sitt första program under festivalen 1969.

Jag älskar, du älskar av Stig Björkman var inbjuden, och visades dagen innan festivalen under dramatiska omständigheter stängdes ned. Dessutom var Mai Zetterlings danska film Dr. Glas utvald till tävlan, men hann aldrig visas.

Jan Nordlander i långfilmsjuryn.

1969

I tävlan: Ådalen 31 av Bo Widerberg

Quinzaine des realisateurs: Duett för kannibaler av Susan Sontag

Pris

Prix Special du Jury till Ådalen 31

1970

I tävlan: Harry Munter av Kjell Grede

Semaine de la critique: Misshandlingen av Lars Lennart Forsberg

Quinzaine des réalisateurs: Jänken av Lars Forsberg och Som natt och dag av Jonas Cornell

1971

I tävlan: Joe Hill av Bo Widerberg

Quinzaine des réalisateurs: Brother Carl av Susan Sontag

Pris

Prix du jury till Joe Hill av Bo Widerberg

1972

Bibi Andersson i långfilmsjuryn, ledd av Joseph Losey

1973

I tävlan: Viskningar och rop av Ingmar Bergman

Ingrid Bergman ordförande för juryn.

1974

Kenne Fant i juryn.

1975

Hors compétition (utom tävlan) Trollflöjten av Ingmar Bergman

Huvudpriset ändras tillbaka till Palme d’Or.

1976

I tävlan: Ansikte mot ansikte av Ingmar Bergman

Quinzaine des réalisateurs: Giliap av Roy Andersson och Vi har många namn (kortfilm) av Mai Zetterling

1977

I tävlan: Bang! av Jan Troell

Les yeux fertiles: Paradistorg av Gunnel Lindblom

Quinzaine des réalisateurs: Långt borta och nära av Marianne Ahrne

1978

Semaine de la critique och Quinzaine des réalisateurs: En och en av Ingrid Thulin, Sven Nykvist och Erland Josephson

Sidosektionen Un Certain Regard arrangeras för första gången.

1979

I tävlan: Victoria av Bo Widerberg

1980

Un Certain Regard: Kristoffers hus av Lars Lennart Forsberg

1981

I tävlan: Montenegro eller Pärlor och svin av Dušan Makavejev

1982

Semaine de la critique: Målaren av Göran du Rées och Christina Olofson

1983

Ingen svensk medverkan

1984

Semaine de la critique: Smärtgränsen av Agneta Elers-Jarleman

Quinzaine des réalisateurs: Sista leken av Jon Lindström

Hors compétition (utom tävlan) Efter repetitionen av Ingmar Bergman och Ett rum (kortfilm) av Mats Olof Olsson

1985

Ingen svensk medverkan

1986

I tävlan: Offret av Andrej Tarkovskij

Priser

Prix special du jury till Offret av Andrej Tarkovskij

Prix de la meilleure contribution artistique till Sven Nykvist för Offret

1987

Un Certain Regard: Ormens väg på hälleberget av Bo Widerberg

1988

I tävlan: Pelle Erövraren (Danmark/Sverige) av Bille August och Alfred Jarry - superfreak (kortfilm) av Gisela Ekholm

Semaine de la critique: Artisten (kortfilm) av Jonas Grimås

Pris

Palme d’or till Pelle Erövraren av Bille August

1989

I tävlan: Kvinnorna på taket av Carl-Gustaf Nykvist

1990

Quinzaine des réalisateurs: Skyddsängeln av Suzanne Osten

Det arrangerades en "Hommage à Greta Garbo" där Clarence Browns Anna Karenina visades.

Sven Nykvist i juryn, som leddes av Bernardo Bertolucci.

1991

Semaine de la critique: Förr i världen (kortfilm) av Kristian Petri

Filmkritikern Jan Aghed i juryn för Camera d'or

1992

I tävlan: Den goda viljan av Bille August

Un Certain Regard: Oxen av Sven Nykvist

Regards sur le cinema Nordique (fokus på nordisk film) Änglagård av Colin Nutley

Semaine de la critique: Sprickan (kortfilm) av Kristian Petri

Priser

Palme d’or till Den goda viljan

Prix d’interpretation feminine till Pernilla August för Den goda viljan

1993

Ingen svensk medverkan

1994

Ingen svensk medverkan

1995

Quinzaine des réalisateurs: Sommaren av Kristian Petri

1996

Semaine de la critique: Bakom mahognybordet (kortfilm) av Johannes Stjärne Nilsson

Jan Aghed i Un certain regard-juryn

Filmkritikern Mikaela Kindblom i FIPRESCI-juryn

1997

Un Certain Regard: Enskilda samtal av Liv Ullmann

1998

Un Certain Regard: Larmar och gör sig till av Ingmar Bergman

Lena Olin i juryn som leddes av Martin Scorsese

Pris

Ingmar Bergman tilldelades "Guldpalmernas Guldpalm" av en jury bestående av alla då levande tidigare pristagarregissörer av Palme d'or.

1999

Un Certain Regard: If I Give You My Humbleness, Don’t Take Away My Pride (kortfilm) av Karin Westerlund

2000

I tävlan: Sånger från andra våningen av Roy Andersson och Trolösa av Liv Ullmann

Semaine de la critique: To Be Continued (kortfilm) av Linus Tunström

Quinzaine des réalisateurs: "Malou möter Ingmar Bergman och Erland Josephson" (intervjuprogram från TV4)

Jannike Åhlund i filmkritikernas FIPRESCI-jury

Pris

Prix du jury till Sånger från andra våningen

2001

I tävlan: Music For One Apartment and Six Drummers (kortfilm) av Johannes Stjärne Nilsson och Ola Simonsson

Cinéfondation: Reparation (kortfilm) av Jens Jonsson

Pris

Deuxième Prix de la Cinéfondation till Reparation

2002

Semaine de la critique: Malcolm (kortfilm) av Baker Karim och Möte med ondskan (kortfilm) av Reza Parsa

Quinzaine des réalisateurs: Ingmar Bergman; Intermezzo (kortfilm) av Gunnar Bergdahl

Cinéfondation: K-G i nöd och lust (kortfilm) av Jens Jonsson

Monika Tunbäck-Hanson i filmkritikernas FIPRESCI-jury

Priser

Deuxième Prix de la Cinéfondation (Ex-aequo) till K-G i nöd och lust

Prix de la (toute) jeune critique till Möte med ondskan

2003

I tävlan: Novembersnö (kortfilm) av Karolina Jonsson

Semaine de la critique: Måste (kortfilm) av Erik Rosenlund, Göken Ulla (kortfilm) av Johan Hagelbäck (utom tävlan) samt The Apple Tree (kortfilm) av Anja Birgmann, Kristoffer Karlsson-Rus, Alexander Karim och Baker Karim (utom tävlan)

Quinzaine des réalisateurs: Do You Have the Shine? (kortfilm) av Johan Thurfjell

Jannike Åhlund i Un Certain Regard-juryn

2004

Ingen svensk medverkan

2005

Semaine de la critique: Parasiten (novellfilm) av Lisa Munthe

Cannes Classics: Ingmar Bergman Complete (dokumentär) av Marie Nyreröd

Jannike Åhlund i FIPRESCI-juryn

2006

Semaine de la critique: Kvinna vid grammofon (kortfilm) av Ola Simonsson och Johannes Stjärne Nilsson

2007

I tävlan: Spegelbarn (kortfilm) av Erik Rosenlund

Un Certain Regard: Du levande av Roy Andersson

Semaine de la critique: Situation Frank (kortfilm) av Patrik Eklund

2008

Un Certain Regard: De ofrivilliga av Ruben Östlund

Semaine de la critique: Les grandes personnes av Anna Novion samt Lily (kortfilm) av Marianne Griolet

Quinzaine des réalisateurs: Sagan om den lille dockpojken (kortfilm) av Johannes Nyholm

2009

Quinzaine des réalisateurs: Drömmar från skogen (kortfilm) av Johannes Nyholm

Semaine de la critique: Slitage (kortfilm) av Patrik Eklund

Cannes Classics: Bilder från lekstugan (kortdokumentär) av Stig Björkman 

Marit Kapla i Un Certain Regard-juryn

Pris

Kritikerveckans stora pris/Grand Prix Canal+ till Slitage

2010

I tävlan: Micky badar (kortfilm) av Frida Kempff och Camilla Skagerström

Semaine de la critique: Sound of Noise av Ola Simonsson och Johannes Stjärne Nilsson

Quinzaine des réalisateurs: Ett tyst barn (kortfilm) av Jesper Klevenås

Cannes Classics: …men filmen är min älskarinna (dokumentär) av Stig Björkman

Helena Lindblad i Un Certain Regard-juryn

Martin Andersson i FIPRESCI-juryn

Priser

Prix du jury till Micky badar 

Ungdomsjuryns pris och Rails d’Or till Sound of Noise

2011

Quinzaine des réalisateurs: Play av Ruben Östlund, Killing the Chickens to Scare the Monkeys (kortfilm) av Jens Assur samt Las Palmas (kortfilm) av Johannes Nyholm

Cannes Junior: Sebbe av Babak Najafi

Pris

Coup de Coeur till Ruben Östlund för Play

2012

Semaine de la critique: Middag med familjen (kortfilm) av Ştefan Constantinescu och De bortklippta (kortdokumentär) av Roberto Duarte

2013

Semaine de la critique: Pleasure (kortfilm) av Ninja Thyberg

Johannes Palmroos i juryn för Semaine de la Critique/Kritikerveckan

Pris

Kritikerveckans pris Canal+ Award till Pleasure 

2014

Un Certain Regard: Turist av Ruben Östlund

Producer on the Move: Petter Lindblad

Maria Bonnevie i Un Certain Regard-juryn


Priser


Un Certain Regard: Prix du jury till Turist


2015 

Quinzaine des Réalisateurs: Efterskalv av Magnus von Horn och Kung Fury (kortfilm) av David Sandberg

Semaine de la critique: Pojkarna (kortfilm) av Isabella Carbonell

Cannes Classics: Jag är Ingrid av Stig Björkman

Ecrans Juniors: Min lilla syster av Sanna Lenken

Cinéma de la Plage: Joe Hill av Bo Widerberg

Producer on the Move: Annika Rogell

Hundra år sedan Ingrid Bergmans födelse hyllas i Cannes med filmstjärnan på festivalaffischen.

Patrik Andersson och Andreas Söderström gör en ”svenskfiering” av filmfestivaltemat Le carnaval des animaux som ackompanjerar festivalaffischen.

Priser

Hedersomnämnande L'Oeil d'Or till Jag är Ingrid

2016

I tävlan: Fight on a Swedish Beach!! (kortfilm) av Simon Vahlne och Madre (kortfilm) av Simón Mesa Soto

Cannes Écrans Juniors: Pojkarna av Alexandra-Therese Keining 

Producer on the Move: Frida Bargo

Ruben Östlund i Un Certain Regard-juryn

2017

I tävlan: The Square av Ruben Östlund och Push It (kortfilm) av Julia Thelin

Quinzaine des Réalisateurs: Min börda (kortfilm) av Niki Lindroth von Bahr 

Priser

Guldpalmen till The Square

Vulcain Prize for Artist-Technician till produktionsdesigner Josefin Åsberg för ”remarkable artistic contribution to match the inventiveness of the film The Square.”

2018

Un Certain Regard: Gräns av Ali Abbasi

Cannes Classics: Bergman – ett år, ett liv av Jane Magnusson och Det sjunde inseglet av Ingmar Bergman

Event: Take Two: Next moves for #MeToo  

Producer on the Move: David Herdies

Priser

Prix Un Certain Regard och Best Sound Creation Prize till Gräns

2019

Quinzaine des realisateurs: And Then We Danced av Levan Akin

I tävlan: Ingen lyssnar (kortfilm) av Elin Övergaard

Producer on the Move: Jon Nohrstedt

2020

Festivalen inställd pga corona-epidemin. Iställed presenterade man den 3 juni en Official Selection, med 56 utvalda filmer. Producer on the Move-programmet genomfördes online, så även Marché du Film som dessutom senarelades till 22-26 juni.

Official Selection: Pleasure av Ninja Thyberg och Sweat (Polen/Sverige) av Magnus von Horn

Producer on the Move: Marie Kjellson

Event: Creating the New Normal: Intersectionality in the Film Industry (Marché du Film)

Skriv ut