Filminstitutets medierum

Höstens svenska filmer 2022: presskontakter

Här är de titlar som kommer att presenteras i Filmhuset den 30 augusti. Filmerna är listade i alfabetisk ordning. För intervjuförfrågningar och pressmaterial, vänligen kontakta respektive kontaktperson.

All of our Heartbeats are Connected Through Exploding Stars
Greven
Tystnaden i Sapmi

Katrina Mathsson
katrina@folketsbio.se | 073-682 75 22
Distributör: Folkets Bio

Black Angels
Döttrar
Touching Freedom
Jonas Pedersen Hardebrant
jonas@doclounge.se | 073-508043
Distributör: Doc Lounge

Born to Fly
Dylan Williams 
dylan@backflipmedia.se | 0704-86 01 28
Distributör: Red Bull Media House


Boy from Heaven
Camilla Nasiell
camilla.nasiell@mondayrelations.se | 070-7206553
Distributör: TriArt Film

Bränn alla mina brev
Hannah Minard
hannah.minard@strandberghaage.se | 0701-40 10 20
Distributör: SF Studios

Det ska va gôtt å leva – en film om Galenskaparna & After Shave
August Durlind
augustdurlind@gmail.com | 070-4240581
Distributör: Scanbox

Feed
Karin Wahlen
karin@kultpr.se | 0768-962254 
Distributör: Nordisk Film

Fiktiv granskning - en grävande historia
Jimmy Olsson
jimmy@regissor.com
Distributör: Wendel & Olsson AB


Hilma
Susanne Nylén
susanne.nylen@viaplaygroup.com | 073-6992347
Distributör: Viaplay

Håkan Bråkan
Elcim Yilmaz
elcim@superturken.se | 0733-41 41 80
Distributör: Nordisk Film

Joyce Carol Oates – a Body in the Service of Mind
Ylva Swedenborg
ylva@cinemasweden.com | 070-898 3848
Distributör: Folkets Bio

Kärleksbevis
Mona Holmqvist
MonaH@scanbox.com | 0701-857 612
Distributör: Scanbox

LasseMajas Detektivbyrå – skorpionens gåta
Mamma Mu hittar hem
Elcim Yilmaz
elcim@superturken.se | 0733-41 41 80
Distributör: SF Studios


Leva tills jag dör
Emma af Geijerstam
Emma.afgeijerstam@filmandtell.com
Distributör: Film and Tell

Maya Nilo (Laura)
Stammisar
Eva Esseen Arndorff
eva@triart.se | 073-4176552
Distributör: TriArt Film

Tack för senast!
Ellinor Wannmyr
ellinor.wannmyr@viaplaygroup.com | 073-699 24 74
Distributör: Viaplay

Triangle of Sadness
Johanna Strand
johanna.strand@500stockholm.com | 070-732 73 66
Distributör: SF Studios

UFO Sweden
Vilhelm Hanzén
vilhelm@gulpr.se | 073-690 74 09
Distributör: SF Studios

Året jag slutade prestera och började onanera
Manlin Sterner
manlin@manlin.se | 0763-76 9933
Distributör: Scanbox

Skriv ut