Svenska Filminstitutet

Våra medarbetare

Här hittar du kontaktuppgifter till samtliga medarbetare på Svenska Filminstitutet.

Växel: 08-665 11 00
Registrator: registrator@filminstitutet.se

Ledning

Rosengren, Mathias, tf VD Filminstitutet, 
mathias.rosengren@filminstitutet.se

Svensson, Hampus, VD-assistent, 
hampus.svensson@filminstitutet.se

 

Filmarvet

Rosengren, Mathias, avdelningschef, 
mathias.rosengren@filminstitutet.se

 

Tillgängligt filmarv 

Hagerfors Lova, chef Tillgängligt filmarv, 
lova.hagerfors@filminstitutet.se

Ericsson, Johan, utlåningsansvarig, 
johan.ericsson@filminstitutet.se

Gustavsson Clara, distributionsansvarig, 
clara.gustavsson@filminstitutet.se

Hedström, Kajsa, huvudredaktör filmarkivet.se, 
kajsa.hedstrom@filminstitutet.se

Kermanshahani, Arash, redaktör, filmarkivet.se,
arash.kermanshahani@filminstitutet.se

Pettersson, Cathrin, rättighetsförvaltare och filmbokare, 
cathrin.pettersson@filminstitutet.se

 

Biblioteket

Skärstrand, Mats, bibliotekschef, 
mats.skarstrand@filminstitutet.se

Andersson, Elisabeth, biblioteksassistent,
elisabeth.andersson@filminstitutet.se

Appelkvist RoseMary, bibliotekarie, 
rosemary.appelkvist@filminstitutet.se

Bergeå, Maja, bibliotekarie,
maja.bergea@filminstitutet.se

Blomfeldt, Markus, arkivarie, 
markus.blomfeldt@filminstitutet.se

Collin, Krister, bildarkivarie, 
krister.collin@filminstitutet.se

Ekholm, Helena, bildtekniker, 
helena.ekholm@filminstitutet.se

Gillberg, Martin, biblioteksassistent, 
martin.jansson@filminstitutet.se

Gustafsson, Fredrik, biblioteksassistent,
fredrik.gustafsson@filminstitutet.se

Mattsson, Sonny, bildarkivarie, 
sonny.mattsson@filminstitutet.se

Ohlsson, Martin, redaktör, 
martin.ohlsson@filminstitutet.se

Sundfeldt, Per, redaktör, 
per.sundfeldt@filminstitutet.se

Sundin, Martin, bibliotekarie , 
martin.sundin@filminstitutet.se

Thorslund, Tove, huvudredaktör (Nordic Women in Film), 
tove.thorslund@filminstitutet.se

Törjas, Ola, bibliotekarie, 
ola.torjas@filminstitutet.se

 

Filmarkivet

Edsbrand, Lotte, chef Filmarkivet, 
lotte.edsbrand@filminstitutet.se

Alén, Pia, filmtekniker, 
pia.alen@filminstitutet.se

Davila Alvarez,  Paula, arkivsamordnare, 
paula.davila.alvarez@filminstitutet.se 

Gualino, Rémi, laboratorieansvarig, 
remi.gualino@filminstitutet.se

Larsson, Kerstin, filmtekniker, 
kerstin.larsson@filminstitutet.se

Leff, Teodor, analog restaurerare, 
teodor.leff@filminstitutet.se

Lefverström, Daniel, lärling, 
daniel.lefverstrom@filminstitutet.se

Mettenleiter, Julia, filmarkivarie, 
julia.mettenleiter@filminstitutet.se

Naji, Saleh, interntransportansvarig, 
saleh.naji@filminstitutet.se

Rosborn, Magnus, filmarkivarie, 
magnus.rosborn@filminstitutet.se

Selander, Kaija, filmarkivarie, 
kaija.selander@filminstitutet.se

Viman, Jörgen, filmarkivarie, 
jorgen.viman@filminstitutet.se 

Wengström, Jon, senior curator, 
jon.wengstrom@filminstitutet.se

 

Digitalisering

Karlsson, Lars, chef digitalisering, 
lars.karlsson@filminstitutet.se

Barkenäs, Thomas, digital ljussättare, 
thomas.barkenas@filminstitutet.se

Di Trapani, Giacomo, digital filmrestaurerare, 
giacomo.ditrapani@filminstitutet.se

Gahlin, Kristina, digital filmrestaurerare, 
lillan.gahlin@filminstitutet.se

Högberg, Joakim, digital ljussättare, 
joakim.hogberg@filminstitutet.se

Legelius, Per, systemförvaltare, 
per.legelius@filminstitutet.se

Lindén, Maja, ljudrestaurerare, 
maja.linden@filminstitutet.se

Myrsten, Anna, mediatekniker, 
anna.myrsten@filminstitutet.se

Negussie, Rebecca, medietekniker, 
rebecca.negussie@filminstitutet.se

Roghed, Nina, digital ljussättare, 
nina.roghed@filminstitutet.se

Rundqvist, Fredrik, materialansvarig, 
fredrik.rundqvist@filminstitutet.se

Standley, Mark, ljudrestaurerare/filmarkivarie, 
mark.standley@filminstitutet.se

 

Filmstöd 

Engstedt, Kristin, tf avdelningschef, 
kristin.engstedt@filminstitutet.se

Mogren, Joel, informationsförvaltare, 
joel.mogren@filminstitutet.se

 

Distribution & visning

Simonsson, Helena, vik. enhetschef, 
helena.simonsson@filminstitutet.se

Sundquist Ballester, David, administratör, 
david.ballester@filminstitutet.se

Holmin, Johanna, handläggare, 
johanna.holmin@filminstitutet.se

Johansson, Tomas, handläggare,
tomas.johansson@filminstitutet.se

Mir, Daniella, administratör, daniella.mir@filminstitutet.se

Strandberg, Pia, administratör, 
pia.strandberg@filminstitutet.se

Sundbäck, Ulrika,  handläggare, 
ulrika.sundback@filminstitutet.se

Uneborg, Katja, handläggare, 
katja.uneborg@filminstitutet.se

Jacobsson, Åsa, vik. lanseringskonsulent
asa.jacobsson@filminstitutet.se

 

Produktionsstöd

Jangard, Magdalena, chef produktionsstöd 
magdalena.jangard@filminstitutet.se

Ahlsson, Helen, filmkonsulent Moving Sweden/lågbudgetsatsning, 
helen.ahlsson@filminstitutet.se

Axén, Patrik, produktionscontroller, 
patrik.axen@filminstitutet.se

Cermeño, Marco, administration, 
marco.cermeno@filminstitutet.se

Ekström, Ami, filmkonsulent kortfilm och nya format, 
ami.ekstrom@filminstitutet.se

Erhag, Maria, administratör, 
maria.erhag@filminstitutet.se

Gilbertsson, Jenny, filmkonsulent barn och ungdomsfilm, 
jenny.gilbertsson@filminstitutet.se

Juliusson, Annelie, administratör, 
annelie.juliusson@filminstitutet.se

Lejonqvist, Hanna, filmkonsulent, 
hanna.lejonqvist@filminstitutet.se

Leung Carlson, Man Chiu, produktionscontroller, 
manchiu.leungcarlson@filminstitutet.se         

Libossart Juan Pablo, filmkonsulent dokumentärfilm, 
juanpablo.libossart@filminstitutet.se

Lundgren, Josefin, produktionscontroller, 
josefin.lundgren@filminstitutet.se

Norberg Johansson, Lina, Talangansvarig/Produktionscontroller 
lina.norberg@filminstitutet.se

Nylander, Anders, filmkonsulent långfilm, 
anders.nylander@filminstitutet.se

Stones, Richard, administrativ chef produktionsstöd, 
richard.stones@filminstitutet.se

Ofori Geywu, Nancy, administratör, 
nancy.ofori.geywu@filminstitutet.se

Weitz, Anna, filmkonsulent dokumentärfilm, 
anna.weitz@filminstitutet.se

Örnborn, Jenny, produktionscontroller, 
jenny.ornborn@filminstitutet.se

 

Kreativa Europa Desk Media

Nisell, Ulrika, koordinator, 
ulrika.nisell@filminstitutet.se

Chennaya, Dominic, kommunikatör, 
dominic.chennaya@filminstitutet.se

 

Internationella enheten

Mattsson, Petter, tf enhetschef
petter.mattsson@filminstitutet.se

Haase, Jing, festivalansvarig, 
jing.haase@filminstitutet.se

Jonsson, Melissa, administratör, 
melissa.jonsson@filminstitutet.se

Mothander, Josefina, festivalansvarig, 
josefina.mothander@filminstitutet.se

Rüster, Sara, festivalansvarig dokumentärfilm, 
sara.ruster@filminstitutet.se

Tsappos, Theo, festivalansvarig långfilm, 
theo.tsappos@filminstitutet.se

 

Kommunikation

Enayatollah, Mia, avdelningschef, 
mia.enayatollah@filminstitutet.se

Bostedt, Anna, kommunikatör,
anna.bostedt@filminstitutet.se

Eriksson, Kristina, kommunikatör,
kristina.eriksson@filminstitutet.se

Fadl, Sherif, kommunikatör (webmaster), 
sherif.fadl@filminstitutet.se

Frostberg, Martin, kommunikatör,
martin.frostberg@filminstitutet.se

Gustavson, Melinda, kommunikatör,
melinda.gustavson@filminstitutet.se

Göransson, Jan, presschef,
jan.goransson@filminstitutet.se

Jarl, Catherine, kommunikatör,
catherine.jarl@filminstitutet.se

Karlsson, Sara, analytiker,
sara.karlsson@filminstitutet.se

Kjellgren, Ida, kommunikatör,
ida.kjellgren@filminstitutet.se

Perstrand, Per, kommunikatör / presskoordinator,
per.perstrand@filminstitutet.se

Schröder, Josefin, strategisk analytiker,
Josefin.schroder@filminstitutet.se

Stål, Torkel, analytiker,
torkel.stal@filminstitutet.se

De Geer Wikner, Hugo, analytiker,
hugo.wikner@filminstitutet.se

 

Film och samhälle

Preisler Schedin, Christina, avdelningsschef Film och samhälle, 
christina.preislerschedin@filminstitutet.se

Harris, Vicke, projektledare Guldbaggen, 
vicke.harris@filminstitutet.se

Pettersson, Carolyn, assistent - praktikanställd, 
carolyn.pettersson@filminstitutet.se

Rydqvist Ryan, Ebba, jurykoordinator, 
ebba.rydqvist.ryan@filminstitutet.se 

Söderstedt, Hanna, projektledare Filmrummet, 
hanna.soderstedt@filminstitutet.se

Nygren, Malin, projektledare nationella minoriteter, 
malin.nygren@filminstitutet.se

 

Cinemateket

Brännström, Danial, Cinematekschef, 
danial.brannstrom@filminstitutet.se

Annikas, Anders, curator, 
anders.annikas@filminstitutet.se

Berg, Tora, curator, 
tora.berg@filminstitutet.se

Lindvall, Sebastian, curator, 
sebastian.lindvall@filminstitutet.se

Ramstedt, Stefan, curator, 
stefan.ramstedt@filminstitutet.se

Ylä-Korpi, Tuula, biografkassör, 
tuula.ylakorpi@filminstitutet.se

 

Biograferna

Axelsson, Jerry, arbetsledare, 
jerry.axelsson@filminstitutet.se

Andersson, Janine, visningstekniker, 
janine.andersson@filminstitutet.se

Berg, Thomas, biografmaskinist, 
thomas.berg@filminstitutet.se

 

Regioner Barn & unga

Gillegård, Annika, regional samordnare, 
annika.gillegard@filminstitutet.se 

Håkansson, Anna, redaktör, 
anna.hakansson@filminstitutet.se

Khayari, Fatima, projektledare, 
fatima.khayari@filminstitutet.se

 

Verksamhetsstöd

Ekdahl, Maria, Verksamhetsstöds- och ekonomichef, 
maria.ekdahl@filminstitutet.se

 

Juridik

Bill, Elisabeth, bolagsjurist, 
elisabeth.bill@filminstitutet.se

Onatli, Nubar, jurist, 
nubar.onatli@filminstitutet.se

 

Ekonomi

Frick, Anna, informationsförvaltare, 
anna.frick@filminstitutet.se

Henriksson, Maggie, controller, 
maggie.henriksson@filminstitutet.se

Karlsson, Leif, löneansvarig, 
leif.g.karlsson@filminstitutet.se

Käll, Sara, ekonomiadministratör, 
sara.kall@filminstitutet.se

Lilja, Madeleine, controller/ekonomiadministratör, 
madeleine.lilja@filminstitutet.se

 

IT

Cederfjärd, Malin, IT-chef, 
malin.cederfjard@filminstitutet.se

Wiklund Ekman, Joel, IT-praktikant, 
joel.ekman@filminstitutet.se

Nordlund, Sara, informationsförvaltare, 
sara.nordlund@filminstitutet.se

Persson, Mahnaz, Supportansvarig, 
mahnaz.persson@filminstitutet.se

Renegård, Anne, systemförvaltare, 
anne.renegard@filminstitutet.se

Sjödin, Marcus, systemförvaltare, 
marcus.sjodin@filminstitutet.se

Österblad, Magnus, systemadministratör, 
magnus.osterblad@filminstitutet.se

 

HR

Wahlström, Åsa, tf HR-chef, 
asa.wahlstrom@filminstitutet.se

Havasi, Edina, HR-generalist, edina.havasi@filminstitutet.se

Svensson, Sofia, HR-generalist, 
sofia.svensson@filminstitutet.se

 

Fastighet

Eek, Johan, fastighetschef, 
johan.eek@filminstitutet.se

Eklöf, Annelie, internservice, 
annelie.eklof@filminstitutet.se

Lundin Vakkuri, Marcus, fastighetstekniker, 
marcus.lundin@filminstitutet.se

Wangler, Annelie, internservice, 
annelie.wangler@filminstitutet.se

Östberg, Rolf, arbetsledare fastighet, 
rolf.ostberg@filminstitutet.se

Skriv ut