Cinemateket
Pojken och världen

Pojken och världen

Originaltitel: O Menino o e Mundo

Regi: Alê Abreu

Filmhuset - Bio Victor Lägg till i kalender

Cacu bor med sina föräldrar i ett hus där regnskogen börjar. När hans pappa lämnar dem för att åka in till den stora staden för att söka jobb, följer Cacu efter för att leta reda på honom. Sökande leder Cacu till en värld full av neon, människor och ljud. Men den nya världen rymmer också ensamhet och tanklöshet. En Oscarnominerad saga som har kallats "en av de vackraste animerade filmer som någonsin har gjorts". Färgsprakande och filosofiskt utan dialog, men med massor av musik.

O Menino e o Mundo. 2013, Brasilien, 1 tim 20 min, utan dialog, digital kopia, tillåten från 7 år. Visningsmaterial från Njutafilms.

Läs mer om ”Pojken och världen” i Svensk Filmdatabas

Pojken och världen ingår i temat

Unga Cinemateket - Söndagsbio för alla barn!

Unga Cinemateket visar filmer för barn och unga på söndagar kl. 14.00 - allt från svenska klassiker och välkända storfilmer till stumfilm med pianoackompanjemang. I Filmhuset finns också ett kafé med fika, snacks och enklare mat.

I vuxet sällskap är filmer från 7 år tillåtna för barn under 7 år och filmer från 11 år tillåtna från 7 år.

Biljettpris: 50 kr för barn (0-15 år). Ordinarie biljettpris 110 kr. Notera att biljetterna är onumrerade.

På Unga Cinemateket är det alltid okej att läsa upp undertexter och mellantexter för medföljande barn.
Läs mer om temat

Skriv ut

Ingår i Unga Cinemateket - Söndagsbio för alla barn!