Cinemateket
Idioterna

Idioterna

Originaltitel: Idioterne

Regi: Lars von Trier

Skådespelare: Jens Albinus, Bodil Jørgensen, Paprika Steen

Filmhuset - Bio Victor Lägg till i kalender

"Idioten är framtidens människa", mässar Jens Albinus Stoffer, lekledare i det bisarra kollektiv som lajvar hem för mentalt funktionsvarierade i ett högborgerligt villaområde. Den vilsna hemmafru som har råkat vandra in i deras gemenskap försöker lydigt finna sin "inre idiot" och tar deras uppror på djupare allvar än vad det håller för.

Filmad med handhållen kamera av Lars von Trier själv, i befintligt ljus med befintligt ljud och verkligheten som scenografi är det regissörens första och enda film som följer regelverket i Dogme 95, det "kyskhetslöfte" som von Trier, tillsammans med bland andra Thomas Vinterberg, svor att följa för att "tvinga fram sanningen [ ... ] på bekostnad av all god smak och estetiska överväganden". Ett stålbad han kanske behövde efter de visuellt överlastade Europafilmerna och den dramatiskt högspända succén Breaking the Waves (1996). Resultatet är en koncentrerad och plågsam svart komedi som drar ner byxorna på både samhällsordning och upprorsmakare, levererar en av filmhistoriens bästa slutscener och lärde hela världen vad gruppsex heter på danska.

Idioterne. 1998, Danmark, Frankrike, Nederländerna, 1 tim 57 min, danska, svensk text, 35 mm, tillåten från 15 år. Visningsmaterial från Svenska Filminstitutet.

Läs mer om ”Idioterna” i Svensk Filmdatabas

Idioterna ingår i temat

Människan: Lars von Trier

- Inget mänskligt är mig främmande

Civilisationens fernissa är tunn och människan förblir en best. Det låter Lars von Trier oss aldrig glömma. Som ett enträget tryffelsvin har han i över fyrtio år bökat fram allt det vi inte vill kännas vid: det förträngdas svarta guld. Sen serverar han sina obekväma fynd i innovativa, lika attraktiva som obehagliga anrättningar som man mot bättre vetande inte kan låta bli att stoppa i sig. "Provokatör" har blivit en lika etablerad del av hans namn som den fejkade adelstiteln, men han provocerar med hjärtat i halsgropen och aldrig utan att sätta sig själv på spel.

Läs hela texten om Lars von Trier.
Läs mer om temat

Skriv ut

Ingår i Människan: Lars von Trier