
Kikis expressbud
Originaltitel: Majo no takkyubin
Regi: Hayao Miyazaki
Skådespelare: Sandra Kassman, Oliver Åberg, Julia Dufvenius
Trettonåriga häxlärlingen Kiki får äntligen lämna hemmet för att följa traditionen att tillbringa ett år i en främmande stad och bli en riktig häxa. Tillsammans med sin talande katt Jiji åker hon på sin magiska kvast till Koriko där hon startar en budfirma för extra snabba leveranser. Men att anpassa sig till en ny omgivning är inte alltid lätt och för att bli en bra häxa räcker det inte med att kunna flyga.
Hamnstaden Korikos utseende är bland annat inspirerat av Stockholm - i synnerhet Kungsgatan och Gamla stan - och Visby, som animemästaren Hayao Miyazaki besökte på 1970-talet i samband med att han försökte förvärva rättigheterna till att göra en japansk version av Pippi Långstrump. Trots Kikis Expressbuds svenska element fick filmen, som bygger på en bok av Eiko Kadono, inte svensk premiär förrän 2007, arton år efter den japanska premiären.
Majo no takkyubin. 1989, Japan, 1 tim 43 min, svenska, 35 mm, barntillåten. Visningsmaterial från Svenska Filminstitutet.