Mot nya tider
Originaltitel: Mot nya tider
Regi: Sigurd Wallén
Skådespelare: Victor Sjöström, Sigurd Wallén, Bengt Djurberg
Kärlekshistorien mellan Johan och Ellin ramas in av storslagna historiska skeenden. Dels unionskrisen mellan Sverige och Norge, där det visas hur nära det var att ett storskaligt krig bröt ut länderna emellan. Dels får vi en inblick i den socialdemokratiska kampen för arbetarrörelsens framfart runt förra sekelskiftet. En av filmens starkaste scener är när August Palm trotsar demonstrationsförbudet för att i stället samla folk för att gå en promenad genom stadens gator, som visar på folkets motstånd mot överhöghetens makt och lagar, helt utan våldsamma metoder.
Det som var nytt med Mot nya tider enligt tidens kritiker var att man för första gången på film fick se sådant som man bara hade läst i historieböckerna. I rollerna syns bland andra filmens regissör Sigurd Wallén som målarmästare Kalle Lundgren och Victor Sjöström som Hjalmar Branting.
Mot nya tider. 1939, Sverige, 1 tim 37 min, svenska, utan text, 35 mm, barntillåten. Visningsmaterial från Svenska Filminstitutet.